Etapa a opta a eşalonului al treilea este punctul care marchează jumătatea turului de campionat, iar lupta pentru promovare este una interesantă în toate seriile. Runda precedentă a redus numărul echipelor cu parcurs perfect la doar una, după ce U Craiova 1948 SA, liderul seriei a patra, a pierdut primele puncte din actuala ediţie de campionat, remizând cu una dintre echipele din subsolul clasamentului, Gloria Lunca-Teuz Cermei, scor 1-1.

Astfel, după şapte etape de campionat, Aerostar a rămas singura echipă cu 21 de puncte din tot atâtea posibile, după ce s-a impus şi la Paşcani, acolo unde a realizat scorul etapei, toate cele şapte goluri ale băcăuanilor fiind înscrise după pauză.

Aerostar este lider în seria I, fiind urmată la trei puncte distanţă de SC Oţelul Galaţi, echipă care a câştigat la limită derby-ul cu Bucovina Rădăuţi, scor 2-1, chiar în fieful acesteia. În schimb, U Craiova 1948 SA, în ciuda egalului cu Cermei, mai are un avans consistent în fruntea clasamentului, fiind urmată de Progresul Pecica, la cinci puncte distanţă şi Flacăra Horezu la şase.

În seria a doua şi a cincea s-au schimbat liderii

În seria a treia, CSM Slatina şi Flacăra Moreni îşi continuă duelul umăr la umăr, ambele câştigând fără a primi gol pe teren propriu. Slătinenii au trecut cu 2-0 de CS Blejoi, în timp ce morenarii au câştigat la scor de neprezentare derby-ul judeţean cu Pucioasa.

În celelalte două serii am asistat la schimbarea liderului, CS Afumaţi şi Fotbal Comuna Recea fiind detronate de Unirea 04 Slobozia, respectiv Luceafărul Oradea. Ilfovenii au pierdut meciul direct cu gruparea ialomiţeană, disputat la Slobozia şi în care au fost conduşi cu 2-0 la pauză, dar la reluare nu au mai reuşit decât golul de onoare.

În schimb, Comuna Recea nu a reuşit decât un egal cu Unirea 1924 şi a pierdut locul întâi după ce Luceafărul Oradea a învins la Galda cu 6-2.