Ultimele trei clasate din play-off au dat lovitura, reuşind două victorii şi un egal pe teren propriu, iar U Craiova 1948 SA a ratat şansa de a promova matematic după această rundă

Ziua de vineri a început în trombă, cu duelul dintre AFK Csikszereda şi CS Mioveni, în care tabela s-a modificat de la a doua fază a meciului, prin Casiadi-Bakó. Egalarea a venit după o dublă eroare a defensivei ciucane, degajare ratată Apro şi balon scăpat de Rybánsky, de care a profitat Blănaru.

La şase minute de la reluare, gazdele au preluat din nou conducerea, prin Pinter, dar emoţiile ciucanilor au crescut după eliminarea lui Meszaros (81). Când totul părea terminat pentru oaspeţi a venit salvarea de la rezerva Tiberiu Coman, aflat la debutul pentru argeşeni şi la primul său meci în Liga 2, iar CS Mioveni încă mai are speranţe la promovarea directă.

Compagno a marcat pentru al cincilea meci la rând, dar nu a putut evita eşecul

Au urmat surprizele mai mari ale zilei, prima fiind consemnată la Timişoara. Pe “Dan Păltinişanu”, ASU Poli a făcut un meci foarte bun, împiedicând-o pe U Craiova 1948 SA să obţină promovarea matematică după această rundă.

Un penalty provocat de Negru a fost transformat de Axente (17), iar Codrea a prins un şut de zile mari (28), astfel că timişorenii au intrat cu 2-0 la cabine. Italianul Compagno a reaprins speranţele oltenilor, după ce a marcat pentru al cincilea meci consecutiv în play-off, dar nu a fost de ajuns. ASU Poli a dat lovitura şi acum e la trei puncte de ultimul loc care duce la baraj.

Rapidul a fost învinsă de Dunărea, după ce a condus din minutul 1

Ultimul meci din play-off a oferit un alt rezultat neaşteptat, chiar dacă debutul a fost favorabil oaspeţilor, care au deschis scorul la prima fază, prin Rareş Ilie. În doar cinci minute de la reluare, gazdele au întors scorul prin golurile lui Valentin Alexandru şi Tudoran, însă la jumătatea reprizei secunde a fost restabilită egalitatea după şutul lui Bogdan Barbu, deviat involuntar de Ariel López.

Valentin Alexandru a reuşit dubla, după ce a transformat un penalty obţinut de Kanda şi a adus victoria echipei sale, care s-a apropiat la patru puncte de învinsa de vineri, aflată pe ultimul loc care asigură promovarea directă.

Play-out-ul îşi va disputa ultima etapă sâmbătă, cu excepţia partidei dintre SCM Gloria Buzău şi Concordia Chiajna, care a fost jucată vineri. Ilfovenii au încheiat sezonul cu o victorie la scor de neprezentare, atât Concordia, cât şi Gloria fiind scutite de grija retrogradării.

Sâmbătă vom afla atât ultima retrogradată direct, în urma meciului direct dintre Unirea Slobozia şi CSM Reşiţa, cât şi cele două echipe care vor disputa barajul pentru evitarea retrogradării. Învingătoarea dintre ialomiţeni şi reşiţeni va merge la baraj, alături de Ripensia sau Comuna Recea, în funcţie de jocul rezultatelor.