Etapa de Paşte a eşalonului secund a ajuns aproape de final, sâmbătă, cu începere de la ora 11:30, urmând a se disputa epilogul rundei, la Şiria, acolo unde va avea loc derby-ul dintre UTA Bătrâna Doamnă şi Sepsi OSK Sfântu Gheorghe. Înaintea acestui meci s-au mai disputat alte şase partide, de-a lungul a trei zile, toate câştigate de gazde!

Luceafărul a ratat un penalty în ultimul minut

După ce Dunărea, respectiv Chindia s-au impus pe teren propriu în duelurile de miercuri cu Olimpia, respectiv joi cu FC Braşov, ieri au avut loc alte patru partide din cadrul etapei a 29-a. Prima dintre ele s-a disputat la Baloteşti, acolo unde Luceafărul a condus cu 1-0, dar a fost egalată până la pauză. Golgeterul Claudiu Herea şi-a adus echipa în avantaj din penalty, însă soarta meciului s-a decis la ultima fază, când Fulga a apărat lovitura de la 11 metri executată de Marius Matei (foto principal), iar Baloteştiul a rămas neînvinsă pe teren propriu în 2017.

Costel Roşu la al cincilea meci din 2017 cu gol marcat pentru Dacia Unirea

Programat cu o oră mai târziu decât meciul de la Baloteşti, duelul dintre Dacia Unirea Brăila şi Academica Clinceni a confirmat încă o dată perioada fastă prin care trece jucătorul gazdelor, Costel Roşu (foto jos, după gol), ajuns la al cincilea meci în care a marcat în 2017. Folosit în avanposturi de la reluarea campionatului, acesta a adunat un total de şase goluri în această primăvară.

Reuşita din meciul cu Academica s-a dovedit a fi de ajuns pentru a le asigura brăilenilor toate cele trei puncte puse în joc, iar ilfovenii nu au niciun punct câştigat pe teren în deplasările făcute în 2017, având doar o victorie la masa verde în duelul cu CSM Râmnicu Vâlcea.

Un şut de la 25 de metri a adus victoria Forestei în minutul 90+3

Ultimele meciuri ale zilei, programate de la aceeaşi oră, 17:30, s-au terminat cu acelaşi scor, 2-1 pentru gazde, dar au avut evoluţii diametral opuse. La Timişoara, gazdele au condus la pauză cu 2-0, pentru ca Afumaţiul să înscrie golul de onoare cu un sfert de oră înainte de final, fără a mai reuşi să egaleze.

În schimb, la Suceava, după o primă repriză albă, Foresta a deschis scorul şi a avut avantaj minim până cu trei minute înainte de expirarea timpului regulamentar de joc, când a fost egalată. Salvarea a venit în al treilea minut de prelungire, în care Mihălăchioaie (foto jos) a prins un şut de zile mari, de la circa 25 de metri, la rădăcina barei, aducând victoria echipei sale.

Iată rezultatele de până acum şi clasamentul înaintea ultimului meci al rundei:

12.04.2017, ora 17:30

Dunărea Călăraşi – Olimpia Satu Mare 2-0 (2-0)
Cristian Puşcaş (23), Bogdan Danciu (28)

13.04.2017, ora 17:30

Chindia Târgovişte – FC Braşov 4-0 (2-0)
Dragoş Pătru (26), Cristian Cherchez (36 – pen., 47), Alin Nisipeanu (79)

14.04.2017, ora 11:00

CS Baloteşti – Luceafărul Oradea 2-1 (1-1)
Marius Antoche (35), Claudiu Herea (71 – pen.) / Marius Matei (24)

14.04.2017, ora 12:00

Dacia Unirea Brăila – Academica Clinceni 1-0 (0-0)
Costel Roşu (59)

14.04.2017, ora 17:00

ASU Poli Timişoara – CS Afumaţi 2-1 (2-0)
Carol Taub (7), Ştefan Blănaru (42 – pen.) / Marian Vlada (74 – pen.)
Foresta Suceava – Metalul Reşiţa 2-1 (0-0)
Cornel Căinari (68), Ionuţ Mihălăchioaie (90+3) / Valeriu Lupu (87)

15.04.2017, ora 11:30

UTA Bătrâna Doamnă – Sepsi OSK Sf. Gheorghe

CSM Râmnicu Vâlcea – CS Mioveni 0-3
Gazdele s-au retras din campionat după etapa a 21-a şi vor pierde la masa verde toate meciurile din retur

Unirea Tărlungeni – Juventus Bucureşti 0-3