Etapa a treia a debutat vineri cu victorii pe linie ale gazdelor, care au înscrise fiecare de câte trei ori. Primul meci al zilei s-a disputat la Târgu Mureş, acolo unde echipa condusă de Laszlo Balint a bifat al treilea succes consecutiv din acest sezon, instalându-se temporar în fotoliul de lider.

Toate reuşitele mureşenilor au purtat semnătura unor jucători împrumutaţi de la campioana FC Viitorul, primul pe listă fiind Alexandru Stoica. Oaspeţii au egalat prin Goge, dar Paul Iacob a stabilit scorul pauzei la 2-1. Dan Panait a mărit diferenţa cu aproape un sfert de oră înainte de final, în timp ce Bedea a închis tabela la 3-2 în minutele de prelungire.

Scoruri de forfait pentru argeşene

Celelalte două meciuri ale zilei s-au disputat în judeţul Argeş, acolo unde CS Mioveni a primit vizita Olimpiei, iar la Piteşti s-a disputat duelul nou-promovatelor, Fotbal Club Argeş întâlnind pe Ştiinţa Miroslava (foto principal). Ambele argeşene s-au impus cu 3-0, Mioveniul prin hat-trick-ul lui Cosmin Năstăsie, iar piteştenii prin reuşitele lui Şerbănică, Ionuţ Năstăsie şi Alin Popa.

De remarcat că pentru Olimpia Satu Mare a fost primul eşec din acest sezon, în timp ce Fotbal Club Argeş a bifat primul succes din actuala ediţie de campionat.

Restul etapei se va disputa sâmbătă, toate meciurile fiind programate cu începere de la ora 11:00, cu excepţia celui de la Clinceni, dintre Academica şi AFC UTA Arad, al cărui start se va da cu o oră mai târziu.