Ultimul meci al rundei cu numărul 15 se va disputa duminică de la ora 12:00, între UTA Arad şi Universitatea Cluj, după ce sâmbătă au avut loc opt partide. Primele patru clasate au terminat învingătoare, însă cele mai mari emoţii le-a avut FC Petrolul Ploieşti, care a fost condusă de două ori de către ultima clasată, Dacia Unirea.

Brăilenii au condus la pauză prin reuşita lui Bebey, iar reluare am asistat la o avalanşă de goluri într-un interval de doar cinci minute. Claudiu Herea a punctat primul, în minutul 57, pentru ca gazdele să preia din nou conducerea la următoarea fază, prin golul lui Niţă. Doar un minut a durat bucuria brăilenilor, Şaim Tudor reuşind egalarea. Ultimul gol a căzut în minutul 62, când Arnăutu a punctat pentru 3-2 şi le-a adus prahovenilor toate cele trei puncte puse în joc.

Cele două reprezentante de pe podium ale Ilfovului, Academica şi Sportul Snagov au învins cu acelaşi scor, 2-0, pe ASU Poli, respectiv Energeticianul şi au rămas în coasta liderului, Chindia Târgovişte.

Neguţ, a doua triplă consecutivă

După 4-1 cu Sportul Snagov, Chindia a repetat scorul şi cu CS Baloteşti, Neguţ înscriind din nou de trei ori, la fel ca şi în etapa precedentă. Cu tripla din meciul de sâmbătă, jucătorul Chindiei a trecut pe primul loc în clasamentul golgheterilor, cu 11 reuşite, la fel ca şi Adrian Voicu de la Daco-Getica, însă toate din acţiunea, spre deosebire de atacantul bucureştenilor care are două din penalty

Aerostar şi Metaloglobus au câştigat la limită, ambele cu 2-1, partidele disputate în deplasare, la Timişoara, respectiv Târgu Jiu. În schimb, în ultimul meci al zilei, SSC Farul şi CS Mioveni au remizat la trei, după ce oaspeţii au condus cu 1-0 şi 3-1.