Meciul de deschidere al etapei cu numărul 6 s-a disputat aseară la Braşov, acolo unde s-au întâlnit două dintre echipele care aveau cifra 0 în dreptul înfrângerilor din acest sezon, formaţia locală şi UTA Bătrâna Doamnă. După doar patru minute, tabela arăta 1-1, Curtuiuş (2) şi Sburlea (4) înscriind pentru echipele lor.

Pauza i-a găsit pe oaspeţi în avantaj, după reuşita lui Adrian Petre (41), dar finalul reprizei a doua avea să fie unul de coşmar pentru arădeni. Mai întâi, în primul minut de prelungire, Grigorie a transformat un penalty, egalând scorul pe tabelă. Apoi, a venit al treilea minut, în care moldoveanul Istrati a reuşit să înscrie golul victoriei pentru formaţia gazdă: 3-2.

În urma acestui rezultat, până la disputarea partidelor programate sâmbătă, FC Braşov a urcat pe locul secund, cu 14 puncte, cu unul mai puţin decât liderul Chindia şi două mai mult decât Juventus, dar şi un joc în plus.