Ultimul meci al etapei a 34-a a fost unul plin de evenimente, primul având loc chiar înainte de start când accidentarea lui Marian Balaci a dus la schimbarea acestuia cu Alexandru Tudor. Tot o accidentare a adus permutări de ultim moment şi în tabăra gazdelor, care l-au pierdut pe Andrei Niţu la încălzire, schimbat cu juniorul Andrei Chindriş, foaia de 18 fiind completată cu Bogdan Stancu.

Partida de duminică a reprezentat debutul lui Erik Lincar pe banca ilfovenilor, tehnician care a început actuala ediţie de campionat la Luceafărul Oradea, grupare de care s-a despărţit în noiembrie anul trecut. Prima repriză s-a încheiat cu un gol în dreptul arădenilor, care au deschis scorul prin Burlă, cu un şut-centrare din lovitură liberă, în urma căruia mingea a intrat direct în poarta lui Matache.

Ultimele 16 minute ale meciului aveau să fie de coşmar pentru gazde, care au primit cinci goluri şi au rămas în zece jucători de câmp. Adrian Petre a reuşit dubla în interval de doar două minute (74 şi 75), iar Curtuiuş a "scos" un al doilea galben pentru Cruceru (78) şi apoi a marcat pentru 4-0 (82). Ultimele două reuşite ale partidei au aparţinut unor jucători sub 21 de ani, Burlă (83), la a doua reuşită în acest meci şi Stahl (90).

Eşecul de ieri a fost al doilea meci din acest sezon în care Academica a primit cel puţin şase goluri pe teren propriu, fără a marca măcar unul, după cel din 26 martie anul curent, când a fost învinsă de Juventus cu 7-0. În schimb, arădenii şi-au egalat recordul sezonului stabilit în meciul din tur cu Şoimii, anulat ulterior după excluderea pâncotanilor.

Iată rezultatele etapei şi clasamentul general:

12.05.2017, ora 18:00

Juventus Bucureşti – Chindia Târgovişte 2-1 (0-1)
Alexandru Zaharia (60), Remus Chipirliu (77) / Cristian Cherchez (30)
FC Braşov – CS Mioveni
0-0

13.05.2017, ora 11:00

Dunărea Călăraşi – CS Baloteşti 2-1 (2-0)
Bogdan Danciu (13), Baudouin Kanda (19) / Valentin Niculae (75)
CS Afumaţi – Foresta Suceava 6-0 (5-0)

Vasile Olariu (4), Marian Vlada (9 – pen., 39), Valentin Costache (23), Ştefan Vasile (43), Alexandru Mitu (90)
Luceafărul Oradea – Dacia Unirea Brăila
4-1 (1-0)
Marius Matei (21, 55), Constantin Roşu (57), Claudiu Codoban (67) / Andrei Puşcaşu (78)

14.05.2017, ora 11:30

FC Academica Clinceni – UTA Bătrâna Doamnă 0-6 (0-1)
Bogdan Burlă (20, 83), Adrian Petre (74, 75), Marius Curtuiuş (82), Albert Stahl (90)

Unirea Tărlungeni – ASU Politehnica Timişoara 0-3
Gazdele s-au retras din campionat după etapa a 21-a şi vor pierde la masa verde toate meciurile din retur

Sepsi OSK Sfântu Gheorghe – CSM Râmnicu Vâlcea 3-0
Oaspeţii s-au retras din campionat după etapa a 21-a şi vor pierde la masa verde toate meciurile din retur