Derby-ul etapei a 30-a le-a adus faţă în faţă pe Juventus Bucureşti, liderul Ligii 2 şi UTA Bătrâna Doamnă, ocupanta locului 4 înaintea acestui runde şi una dintre pretendentele la promovarea pe prima scenă a fotbalului românesc. Ambele galerii au fost prezente la datorie încă din primul minut, astfel că derby-ul din Colentina nu a dus lipsă de un fundal sonor pe măsura importanţei pe care a avut-o.

Gligor, penalty ratat şi gol decisiv

Startul partidei a fost unul fulminant, cu gol în minutul 4, atunci când Băjenaru a executat perfect o lovitură liberă de la marginea careului de 16 metri. Din păcate pentru el, autorul golului a fost şi primul schimbat, părăsind terenul accidentat, după doar o jumătate de oră din meci. După această modificare de efectiv au urmat două momente care ar fi putut schimba soarta meciului în favoarea Juventusului.

În minutul 33, arădenii au obţinut un penalty la un henţ al lui Chipirliu, dar Gligor a trimis pe lângă bara din stânga lui Stoian, plecat în direcţia opusă. După alte patru minute, Buhăescu a scăpat singur cu portarul advers, a trecut de acesta, dar a trimis pe lângă poartă. Scăpaţi de golul de 0-2, oaspeţii au dat lovitura în prelungirile primei reprize, atunci când Curtuiuş a înscris golul egalării, la un corner de pe dreapta.

Mai mult, la două minute de la reluare, căpitanul arădenilor, Alin Gligor, s-a revanşat pentru penalty-ul ratat şi a înscris din faţa careului mic, la o fază la care mingea l-a găsit nemarcat de fundaşii adverşi. Eforturile gazdelor, la care a debutat Florin Ştefan, titular şi integralist, de a mai obţine măcar un rezultat de egalitate au fost zădărnicite atât de apărarea arădeană, care a închis culoarele spre poarta lui Miron, cât şi de inexactitatea ofensivei în faţa porţii arădene.

Juventus a pierdut primul meci pe teren propriu din acest sezon, în timp ce UTA Bătrâna Doamnă a revenit pe podium, încheind etapa pe a treia poziţie.

Metalul Reşiţa, la prima victorie pe teren din 2017

În celelalte două meciuri disputate de la aceeaşi oră cu cel din Colentina s-au consemnat victorii ale gazdelor, Afumaţiul şi Metalul încheind duelurile cu Baloteşti, respectiv Dacia Unirea, fără gol primit. Gruparea pregătită de Vasile Neagu s-a impus cu 1-0 în duelul cu conjudeţenii de la nord de Capitală, prin reuşita golgeterului Marian Vlada.

La Snagov, Metalul a bifat prima victorie pe teren din acest an, celelalte două de până acum fiind la masa verde, cu Tărlungeni şi CSM Râmnicu Vâlcea. Alin Pătraşcu a înscris de două ori, iar Alexandru Radu a închis tabela la 3-0 pentru echipa antrenată de Mihai Stoica.

Ultimul meci al zilei, disputat la Mioveni, s-a terminat la egalitate, 2-2. Vraciu a punctat de două ori pentru Foresta, dar gazdele au egalat de fiecare dată, mai întâi prin căpitanul Ayza şi apoi prin Staicu.

Etapa se va încheia duminică, cu meciul de la Clinceni, dintre Academica şi Dunărea Călăraşi. Iată rezultate de până acum şi clasamentul la zi:

21.04.2017, ora 16:00

Sepsi OSK Sfântu Gheorghe – ASU Politehnica Timişoara 2-1 (0-1)
Răzvan Greu (70), Dragoş Huiban (76) / Ştefan Blănaru (40)

22.04.2017, ora 11:00

Juventus Bucureşti – UTA Bătrâna Doamnă 1-2 (1-1)
Liviu Băjenaru (4) / Marius Curtuiuş (45+1), Alin Gligor (47)
CS Afumaţi – CS Baloteşti 1-0 (1-0)

Marian Vlada (10)
Metalul Reşiţa – Dacia Unirea Brăila 3-0 (1-0)

Alin Pătraşcu (26, 64), Alexandru Radu (88)

22.04.2017, ora 12:00

CS Mioveni – Foresta Suceava 2-2 (0-1)
Roberto Ayza (48 – pen.), Marius Staicu (56) / Cătălin Vraciu (20 – pen., 50)

23.04.2017, ora 11:00

FC Academica Clinceni – Dunărea Călăraşi

FC Braşov – CSM Râmnicu Vâlcea 3-0
Oaspeţii s-au retras din campionat după etapa a 21-a şi vor pierde la masa verde toate meciurile din retur

Olimpia Satu Mare – Unirea Tărlungeni 3-0

Chindia Târgovişte stă deoarece Şoimii Pâncota a fost exclusă din campionat în tur