Intermediara disputată marţi şi miercuri a adus schimbarea liderului, locul 1 în Liga 2 Casa Pariurilor fiind preluat de AFC UTA Arad. Arădenii au învins cu 3-0 pe SCM Gloria Buzău, după 0-0 la pauză. Buhăcianu a marcat pentru a noua oară în acest sezon, iar apoi buzoienii au reuşit un autogol prin Candrea. Ultima reuşită a meciului a fost semnată de golgheterul Ciprian Rus, care a redevenit golgheterul eşalonului secund, acumulând 11 goluri după această etapă.

Mioveniul nu a mai încasat până acum cinci goluri acasă!

Aflat în fotoliul de lider, CS Mioveni a suferit cel mai drastic eşec pe teren propriu din istoria recentă a clubului, primind cinci goluri de la Fotbal Club Rapid. Rezultatul va fi unul greu de uitat, în condiţiile în care a depăşit cea mai recentă contraperformanţă pe stadionul Orăşenesc, cea din 15 martie anul curent, atunci când argeşenii au primit patru goluri de la Chindia Târgovişte.

CLASAMENTUL GENERAL DUPĂ 17 ETAPE

Condus cu 1-0 după doar opt minute de joc – gol Sefer, liderul a egalat prin Măzărache, dar o eroare a lui Sima a făcut ca oaspeţii să intre la cabine cu avantaj pe tabelă, prin reuşita lui Mallo. Repriza secundă a mai adus trei goluri în poarta lui Sima, prin Goge, Hlistei şi Labeau, care au completat imaginea dezastrului din tabăra fostului lider.

Răsturnări de situaţie în Colentina şi pe Cluj Arena

După ce FC Petrolul a învins marţi pe Viitorul Pandurii, miercuri a venit rândul celor de la Metaloglobus şi Csikszereda să completeze lista gazdelor care au valorificat avantajul terenului, cele două obţinând victorii cu 1-0.

Lor li s-a alăturat U Cluj, după un meci de infarct cu fosta prim-divizionară Concordia Chiajna. Ilfovenii au condus până în minutul 88, când Florescu a egalat, iar în al doilea minut de prelungire au primit lovitura de graţie de la Kay. Cealaltă echipă din Ilfov, Sportul Snagov, a pierdut şi ea toate punctele puse în joc, după ce a condus cu 2-0. Turris a marcat de trei ori după pauză şi a smuls victoria pe stadionul Juventus.

Victorie în deplasare a obţinut şi Campionii FC Argeş, 2-1 la Călăraşi, în timp ce derby-ul TImişoarei s-a terminat la egalitate, scor 1-1, atât Ripensia, cât şi ASU Poli înscriind înainte de pauză.

Iată rezultatele şi programul etapei, cu roşu fiind trecute meciurile televizate:

12.11.2019, ora 19:30
FC Petrolul Ploieşti – ACS Viitorul Pandurii Târgu Jiu 3-1 (3-1)

Antoniu Manolache (30), Şaim Tudor (40), Ionuţ Cioinac (43) / Victor Astafei (21)

13.11.2019, ora 14:00
FC Metaloglobus Bucureşti – FC Farul Constanța 1920 1-0 (1-0)