Ziua de sâmbătă a avut în program nouă dintre cele zece partide ale etapei cu numărul 15 a eşalonului secund, epilogul urmând a se disputa duminică, cu începere de la ora 11:30, între fostul lider AFC Hermannstadt, detronat temporar de Dunărea Călăraşi ca urmare a victoriei de ieri cu ASA 2013 şi ocupanta ultimei poziţii de pe podium, Chindia.

Luceafărul, prima echipă cu trei goluri marcate pe terenul UTA-ei

Una dintre cele mai mari surprize prin rezultatul final, dar şi prin evoluţia scorului a fost cea de la Şiria, acolo unde penultima clasată, Luceafărul Oradea, a învins-o pe AFC UTA Arad, cu 3-2 (foto din meci). Bihorenii au condus la un moment dat chiar cu 3-0, prin dubla lui Vlad Rusu şi golul lui Codoban, dar gazdele au reuşit să revină în joc după reuşitele lui Hlistei (din penalty) şi Curtuiuş. Luceafărul a terminat meciul cu un om în minus, după eliminarea lui Ban din minutele de prelungire, dar a luat toate punctele puse în joc şi a intrat în statistică drept prima echipă care a marcat de trei ori în poarta arădenilor, într-un meci considerat pentru AFC UTA ca disputat acasă.

Foresta a bifat prima victorie în deplasare din acest sezon

O premieră s-a consemnat şi la Târgu Jiu, acolo unde Pandurii a primit vizita celor de la Foresta. "Lanterna roşie" a reuşit să câştige pentru prima oară în acest sezon un meci jucat în deplasare, unica reuşită a partidei fiind opera italianului Masella. De partea cealaltă, Pandurii a ajuns la opt săptămâni fără victorie şi a coborât în clasament pe primul loc retrogradabil.

Antepenultima clasată, CS Baloteşti, a completat ziua perfectă a ultimelor trei clasate, învingând pe Fotbal Club Argeş tot la limită şi tot cu 1-0 ca şi Foresta la Târgu Jiu. Atacantul împrumutat de la Juventus, Eugen Nica, a înscris unicul gol al partidei, după doar 12 minute de joc, iar piteştenii au ajuns la şase meciuri consecutive fără victorie.

Dunărea e lider temporar, primele două din afara podiumului au câştigat "acasă"

Până la terminarea derby-ului de la Sibiu, liderul eşalonului secund este Dunărea Călăraşi, echipă ce a bifat al 12-lea meci consecutiv fără eşec, după 3-0 cu ASA 2013. Victorioase au fost şi ilfovenele din Afumaţi şi Clinceni, primii trecând cu 2-0 de Dacia Unirea, iar ultimii cu 2-1 de vecinii de judeţ de la Sportul Snagov.

Tabloul meciurilor de sâmbătă a fost completat de două victorii la limită, ambele cu 1-0, pentru ASU Poli şi Metaloglobus şi un egal la Satu Mare, scor 1-1, între Olimpia şi Ripensia. În toate cele trei partide amintite, scorul final a fost stabilit încă din prima repriză, cel mai târziu gol fiind consemnat în minutul 34 al partidei dintre Mioveni şi Metaloglobus