Liga 2 Casa Pariurilor a continuat sâmbătă cu o nouă serie de meciuri din cadrul etapei cu numărul opt, prilej pentru liderul Turris-Oltul Turnu Măgurele de a confirma startul excelent de campionat, la prima prezenţă în eşalonul secund. Cu două goluri marcate în prima repriză, echipa antrenată de Erik Lincar a ajuns la cinci victorii consecutive pe teren propriu, în timp ce în deplasare e neînvinsă, cu două victorii şi un egal.

Teleormănenii au cea mai bună defensivă din actuala ediţie de campionat, cu doar două goluri primite, unul acasă şi unul în deplasare şi au adunat până acum un total de şase partide fără gol primit în eşalonul secund. După succesul de sâmbătă, Turris-Oltul s-a distanţat la şase puncte de următoarele clasate, UTA Arad, SCM Gloria Buzău şi CS Mioveni, toate cu acelaşi număr de puncte, dar primele două cu un meci mai puţin jucat, buzoienii urmând a întâlni duminică pe Fotbal Club Rapid.

Record de goluri în deplasare pentru UTA Arad

La fel ca şi liderul eşalonului secund, UTA Arad a bifat doar o remiză în runda precedentă, dar s-a revanşat din plin pe terenul celor de la Pandurii. Alexandru Ioniţă a stabilit scorul pauzei cu o dublă, iar Patrick Popescu a redus din handicap după reluare. Însă arădenii au revenit cu o nouă dublă, de data aceasta a lui Ciprian Rus, pentru ca ambele echipe să mai înscrie câte o dată până la final, prin Oiţă, respectiv Buhăcianu.

CLASAMENTUL INTERMEDIAR AL ETAPEI A OPTA

La Ghermăneşti, AFK Csikszereda a bifat primul succes în deplasare din actuala ediţie de campionat, prin reuşita spaniolului Eder González, intrat la pauză. Celelalte două meciuri jucate de la ora 11 au fost decise în minutele de prelungire, Dunărea Călăraşi salvându-se de la eşec prin golul lui Ariel Lopéz, iar Metaloglobus câştigând prin golul lui Lung, după ce a fost condusă cu 2-0 şi a jucat aproape jumătate de oră în 10 după eliminarea lui Mino.

Ultimele două meciuri ale zilei de duminică s-au soldat cu remize, primul dintre ele fiind singurul cu goluri. Concordia şi Campionii FC Argeş au marcat câte o dată în prima repriză, în timp ce ASU Poli şi CSM Reşiţa nu au reuşit să nimerească plasa.

Duminică va avea loc meciul dintre Fotbal Club Rapid şi SCM Gloria Buzău, ultimul disputat de bucureşteni pe stadionul din Regie pentru moment, deoarece suprafaţa de joc a acestuia va intra în reparaţii. Etapa se va încheia luni, cu meciul dintre Farul Constanţa 1920 şi Ripensia, programat în nocturnă.

Iată rezultatele şi programul celei de-a opta etape din noul sezon, cu roşu fiind trecute meciurile televizate:

20.09.2019, ora 18:00
AS FC Universitatea Cluj – FC Petrolul Ploieşti 4-0 (0-0)
Cristian Gavra (50), George Florescu (75 – pen.), Carol Taub (85), Florin Burghele (90+1)

21.09.2019, ora 11:00
CS Sportul Snagov SA – AFK Csikszereda Miercurea Ciuc 0-1 (0-0)
Eder González (54)

CS Mioveni – AFC Dunărea 2005 Călăraşi 1-1 (0-0)
Raul Costin (48) / Ariel López (90+3)

CS Pandurii Lignitul Târgu Jiu – AFC UTA Arad 2-5 (0-2)
Patrick Popescu (47), Gabriel Oiţă (68) / Alexandru Ioniţă (15, 17), Ciprian Rus (53, 57), Valentin Buhăcianu (73)

ASC Daco-Getica Bucureşti – FC Metaloglobus Bucureşti 2-3 (2-1)
Robert Neacşu (5), Constantin Dedu (23) / Claudiu Herea (27), Florin Plămadă (84), Daniel Lung (90+2)

AFC Turris-Oltul Turnu Măgurele – ACS Viitorul Pandurii Târgu Jiu 2-0 (2-0) (foto)