Trei partide au avut loc duminică, prima şi ultima fiind câştigate de gazde cu acelaşi scor, 2-0, în timp ce a doua a revenit oaspeţilor la limită, scor 1-2. Ziua a debutat cu succesul celor de la Viitorul Pandurii, care au trecut de Daco-Getica prin două lovituri de la 11 metri, transformate de Buia şi Astafei.

Cu un om în minus timp de 65 de minute, Reşiţa a capotat pe final

Al doilea meci al zilei a fost duelul dintre nou-promovatele CSM Reşiţa şi Fotbal Club Rapid, disputat în faţa unui stadion aproape plin. Gazdele au deschis scorul prin Ehmann (19), care a înscris în urma unei execuţii acrobatice, dar acelaşi jucător a părăsit terenul după şase minute, în urma unui fault asupra lui Labeau.

CLASAMENTUL PROVIZORIU DUPĂ CINCI RUNDE

Rapidiştii au reuşit egalarea prin Djuric, cu cinci minute înainte de pauză, pentru a da lovitura pe final de meci, prin argentinianul Roskopf (88). Pentru reşiţeni a fost primul eşec suferit pe teren propriu în actuala ediţie de campionat, în timp ce pentru oaspeţi a fost prima victorie în deplasare.

Turris-Oltul, lider după a cincea victorie la rând

După ce SCM Gloria Buzău a pierdut pe teren propriu cu CS Mioveni, Turris-Oltul a rămas singura echipă cu punctaj maxim după patru etape. Meciul cu Farul Constanţa 1920 a confirmat debutul de excepţie al teleormănenilor, care au stabilit un nou record al sezonului, cu cinci victorii din tot atâtea posibile şi au preluat fotoliul de lider.

După o primă repriză albă, elevii lui Erik Lincar au deschis scorul printr-un autogol. În minutul 57, Mitrea a centrat de pe stânga, iar Antoche a trimis imparabil în propria poartă. Scorul final a fost stabilit de rezerva Florin Radu, care a îndeplinit o formalitate, după o incursiune a lui Andi Voicu terminată cu o pasă în faţa porţii.

Iată rezultatele şi programul celei de-a cincea etape din noul sezon, cu roşu fiind trecute meciurile televizate:

31.08.2019, ora 11:00
ACS ASU Politehnica Timişoara – CS Concordia Chiajna 0-0

SCM Gloria Buzău – CS Mioveni 0-2 (0-1)
Valentin Balint (17), Simon Măzărache (90+5)

AFC UTA Arad – CS Sportul Snagov SA 4-0 (3-0)
Diego Lorenzi (2, 21), Cristian Bustea (20), Ciprian Rus (90+1)

AFC Dunărea 2005 Călăraşi – AFC Ripensia Timişoara 1-1 (0-0)