Joia Mare a adus prima supriză a etapei de Paşte, după victoria penultimei clasate Dacia Unirea în faţa ultimei clasate pe podium, Chindia Târgovişte. Unicul gol al meciului a fost reuşit de Marian Anghelina dintr-o lovitură liberă de la 25 de metri. În urma acestui rezultat, brăilenii au urcat temporar un loc în clasament, dar pot reveni pe penultimul loc dacă Pandurii reuşeşte să învingă liderul, într-un meci care se va disputa vineri de la ora 14:00.

În celălalt meci al zilei de joi, Fotbal Club Argeş s-a impus la limită în deplasare, la Sportul Snagov, scor 2-1. Piteştenii au deschis scorul în prima repriză, prin Năstăsie, fiind egalaţi la cinci minute de la reluare prin reuşita lui Stancu. Cu un sfert de oră înainte de final, Buhăescu a marcat golul victoriei, iar echipa pregătită de Emil Săndoi a urcat pentru moment pe locul 4. Singura echipă care mai poate detrona gruparea argeşeană de pe locul 4 este CS Afumaţi, dar care are nevoie de o victorie în duelul cu Ripensia pentru a face acest lucru.

Iată rezultatele de până acum ale rundei a 28-a şi clasamentul intermediar:

05.04.2018, ora 17:00

Sportul Snagov – Fotbal Club Argeş 1-2 (0-1)
Bogdan Stancu (50) / Ionuţ Năstăsie (14), Vasile Buhăescu (75)

Dacia Unirea Brăila – Chindia Târgovişte 1-0 (1-0)

AFC UTA Arad – Olimpia Satu Mare 3-0
Oaspeţii au fost sancţionaţi cu excluderea din competiție prin decizia Comisiei de Disciplină şi Etică