Ziua de 14 octombrie 2017 va rămâne în istoria clubului Ştiinţa Miroslava, după ce echipa din judeţul Iaşi a bifat primul succes pe terenul de la Uricani în Liga 2. La doar câteva zile după înlocuirea antrenorului Cristi Ungureanu cu Adrian Kereszy, Ştiinţa a reuşit să învingă Olimpia Satu Mare cu scorul de 2-1 (0-0), în cadrul etapei a XII-a, la capătul celei mai bune prestaţii din acest sezon.

După o primă repriză albă, dar cu multe ocazii clare la poarta Olimpiei, Ştiinţa Miroslava şi-a asigurat cele trei puncte în repriza a doua, prin golurile marcate de Alexandru Izmană (55) şi Alexandru Marin (76), golul oaspeţilor fiind marcat de Vasile Pop, în minutul 69, la primul şi singurul şut pe poartă.

Antrenorul Adrian Kereszy, victorios la debutul pe banca Ştiinţei, şi-a felicitat elevii pentru determinarea cu care au abordat întreaga partidă şi a explicat ce a reuşit să aducă în plus în jocul echipei în cele câteva zile de când a preluat echipa.

"Mă bucură foarte mult acest succes, mai cu seamă că este primul al meu pe banca tehnică, dar şi primul pentru Ştiinţa pe propriul teren în liga a doua. Este o victorie foarte importantă pentru noi, care le dă moral băieţilor. A fost un succes meritat, în faţa unei echipe incomode, cu tradiţie, iar diferenţa putea fi mult mai mare, în condiţiile în care am ratat câteva bune ocazii. În cele trei zile de când am preluat echipa era foarte greu să schimb ceva, în schimb am folosit câţiva jucători care au evoluat mai puţin până acum, sau deloc. M-a mulţumit atitudinea jucătorilor, determinarea, caracterul lor. În ciuda unui vând foarte puternic, care a pus probleme ambelor formaţii, băieţii au încercat să pună mingea jos, să paseze, au avut determinare şi au luptat până la final", a declarat Adrian Kereszy.

Gruparea ieşeană a rămas pe locul 17 în clasamentul eşalonului secund, cu 11 puncte după 12 runde disputate, egalând la puncte pe AFC UTA Arad, învinsă duminică de ASU Poli, cu 2-1. De partea cealaltă, pentru Olimpia a fost al doilea eşec consecutiv din luna octombrie, gruparea sătmăreană rămânând pe locul 14, cu 13 puncte