Începută vineri cu victoria celor la U Cluj, 2-0 cu Metaloglobus, runda inagurală a competiţiei Liga 2 Casa Pariurilor a continuat sâmbătă cu alte şapte meciuri. În două dintre ele, nou-promovatele Energeticianul şi SSC Farul s-au impus la scor, ambele echipe marcând de câte patru ori în porţile adverse.

Elevii lui Cristian Dulca au condus la pauză cu 2-0 pe Luceafărul Oradea, după ce proaspăt transferaţii Cosmin Neagu şi Vlad Rusu, ultimul chiar de la echipa adversă, au punctat pe tabelă. Finalul partidei a mai adus două goluri pentru fostul atacant al Luceafărului, care a încheiat meciul cu o "triplă".

Grigoraş, primul golgheter al ligii, după patru goluri în poarta lui ACS Poli

Aflată la prima prezenţă în eşalonul, la fel ca şi Energeticianul, SSC Farul (foto) a învins cu 4-1 pe ACS Poli, toate golurile constănţenilor fiind reuşite de acelaşi jucător, căpitanul Alexandru Grigoraş, după ce oaspeţii au deschis scorul prin Octavian Drăghici.

Timişorenii au terminat meciul în zece, după ce Alin Mutu a fost eliminat pentru cumul de cartonaşe galbene în minutul 64. Fundaşul oaspeţilor a fost sancţionat de fiecare dată pentru henţ în careu, echipa sa fiind sancţionată în ambele situaţii cu câte o lovitură de pedeapsă, care a şi fost transformată.

Dacia Unirea, prima echipă care a ratat un penalty

În celelalte meciuri începute de la ora 11:00, ambele reprezentante ale judeţului Argeş au încheiat victorioase, CS Mioveni cu Academica Clinceni, scor 2-1 şi Fotbal Club Argeş cu CS Baloteşti, scor 2-0, în timp ce Pandurii şi Ripensia au obţinut victorii la limită în deplasare. Gruparea din Târgu Jiu a învins pe nou promovata Aerostar, prin golul juniorului Măicăneanu, aflat la primul meci ca titular în tricoul gorjenilor, în timp ce timişorenii au trecut cu 2-1 de Dacia Unirea.

Timişorenii au condus cu 1-0 la pauză, dar au fost egalaţi la jumătatea reprizei secunde, prin reuşita chinezului Lu. Trei minute mai târziu, portarul de doar 17 ani al Ripensiei, Ştefan Dobre, a apărat un penalty executat de Liviu Gheorghe, pentru ca în minutul 86 să pice golul victoriei pentru oaspeţi, reuşit de Dumiter.

Un singur egal şi acela fără goluri

Ziua de sâmbătă s-a încheiat cu egalul alb de la Ploieşti, acolo unde ACS Petrolul 52 a primit vizita celor de la Sportul Snagov. Ca o coincidenţă, ambele echipe au avut atât antrenor nou pe bancă, Leo Grozavu la gazde şi Laszlo Balint la oaspeţi, cât şi un nou-venit ca purtător al banderolei de căpitan, Ghinga, respectiv Bărbulescu. De menţionat, că fluierul de final al arbitrului Robert Dumitru a găsit gruparea gazdă în doar zece jucători, după ce şeptarul Ciocâlteu a fost avertizat de două ori într-un interval de două minute (87, 89).

Etapa se va încheia duminică, atunci când Daco-Getica (fostă Juventus) va prima vizita celor de la AFC UTA Arad de la ora 13:00, pentru ca ASU Poli să fie vizitată de Chindia de la ora 15:30.