Ultimele două partide din cadrul etapei cu numărul 13 s-au disputat duminică, la Constanţa şi Bucureşti. Prima s-a terminat cu un rezultat mai puţin scontat, în condiţiile în care gazdele au început runda pe locul 16, iar oaspeţii, care veneau după patru meciuri consecutive fără eşec, ar fi urcat pe locul 3 dacă ar fi câştigat acest meci.

Fără golgheterul Buhăescu, suspendat după roşul primit în etapa precedentă, au deschis scorul prin Cătălin Barbu, aflat la primul meci ca titular în acest sezon. Însă Nicolae Moise, revenit după o suspendare de două etape, a reuşit să înscrie de două ori, între reuşitele sale intercalându-se cea a lui Jallow, astfel că SSC Farul s-a impus cu 3-1.

Arnăutu, dublă după 98 de săptămâni

Primul meci al lui Octavian Grigore ca antrenor principal al celor de la FC Petrolul Ploieşti în eşalonul secund s-a încheiat cu un rezultat pozitiv. Revenit ca titular în primul 11, după o pauză de trei săptămâni, Arnăutu a câştigat duelul cu golgheterul gazdelor, Adrian Voicu, la un gol diferenţă.

Atacantul prahovenilor a punctat de două ori, în minutele 8 şi 74, reuşind să bifeze o dublă în eşalonul secund după 1 an, 10 luni şi 18 zile. Ultimul meci în care a reuşit să marcheze de două ori în această competiţie a fost cel din 3 decembrie 2016, în care Luceafărul a învins Academica cu 3-1.

De partea cealaltă, Voicu a marcat al zecelea gol din acest sezon, fiind lider în clasamentul golgheterilor competiţiei Liga 2 Casa Pariurilor.