Onoarea oaspeţilor a fost salvată în runda a 16-a de Sportul Snagov, după ce primele nouă meciuri ale etapei au fost câştigate numai de gazde. Ilfovenii au câştigat pe “Dan Păltinişanu” cu 2-1, toate golurile fiind marcate în prima jumătate de oră a partidei.

După zece minute de joc, Bilia a deschis scorul cu un şut din lovitură liberă, Iacob fiind învins după ce zidul din faţa sa a ales să sară, în timp ce fundaşul gazdelor a tras pe jos. Egalarea a venit după cinci minute, o recentrare a lui Huiban fiind reluată spre poartă de Hlistei lângă bară, de unde Bilia a deviat-o nefericit în propria plasă.

Soarta meciului a fost decisă de golul lui Huiban, din minutul 29, care a trimis cu exteriorul şi l-a surprins pe Murariu. De altfel, portarul lui ASU Poli a şi fost schimbat la pauză, prilej cu care Dalin Munteanu a debutat între buturile timişorene, care l-a schimbat pe Murariu la pauză.

Sportul Snagov a urcat pe locul secund în clasament, în timp ce ASU Poli a coborât un loc în clasament, după cea de-a treia înfrângere consecutivă.