Capul de afiş al rundei a noua a fost derby-ul dintre ocupantele primelor două locuri la finalul etapei precedente, Sportul Snagov şi Academica Clinceni, meci disputat pe terenul celei de-a doua. Gazdele ar fi avut nevoie de un succes pentru a detrona liderul, în timp ce oaspeţii ar fi rămas pe primul loc şi cu un egal.

Soarta partidei a fost decisă cu 13 minute înainte de final, de căpitanul gazdelor, Răzvan Patriche, care a lovit defectuos un balon la o centrare a lui Florin Ilie şi l-a catapultat în propria poartă. Cu această victorie, Snagovul a întrerupt parcursul perfect de pe teren propriu al Academicii şi s-a distanţat în fruntea clasamentului, având patru puncte în plus faţă de FC Petrolul Ploieşti.

UTA, eşecuri pe linie cu ilfovenii, Baloteştiul, primul succes afară

Cel mai neaşteptat rezultat al zilei a fost cel din ultimul meci, disputat la Arad, între AFC UTA şi CS Baloteşti. Clasamentul îi acorda prima şansă echipei gazdă, din postura de ocupantă a locului 9, comparativ cu 18 al ilfovenilor, mai ales că oaspeţii au avut doar o singură victorie după opt etape.

Însă istoria nefastă a meciurilor jucate în acest sezon cu echipe din Ilfov s-a repetat din nou pentru arădeni. Astfel, după 0-1 cu Academica (acasă) şi 1-2 cu Sportul Snagov (în deplasare), a venit şi al treilea eşec, 0-2 cu Baloteştiul. Ambele reuşite ale ilfovenilor, aflaţi la prima victorie în deplasare în acest sezon, au venit după pauză, fiind semnate de Gojnea şi Vasile Mihai.

Gazdele, sâmbătă fără victorie

Ziua de sâmbătă a fost una cu dureri de cap pentru echipele gazdă, care nu au reuşit să termine învingătoare măcar într-un singur meci. Dacă Dacia Unirea Brăila şi Ripensia Timişoara au pierdut la limită fără a marca, scor 0-1, cu Chindia, respectiv Metaloglobus, în schimb Daco-Getica, CS Mioveni şi ACS Poli Timişoara au remizat pe linie, cu acelaşi scor 1-1

ACS Poli a fost condusă de Pandurii după un gol din penalty reuşit de Tudoran, dar a egalat prin norvegianul Keita, cu patru minute înainte de pauză. În schimb, Daco-Getica şi CS Mioveni au fost cele care au deschis scorul, fiind egalate ulterior.

Bucureştenii au condus la pauză cu 1-0, prin golul lui Nica, egalarea fiind restabilită la şase minute de la reluare, printr-un penalty transformat de Bozian. Mioveniul a marcat prima, la zece minute de la startul reprizei secunde, pentru ca experimentatul Florescu să refacă echilibrul pe tabelă la jumătatea reprizei.

Vasile Gheorghe şi Enceanu pot debuta pentru argeşeni

Ultimele partide ale etapei se vor disputa duminică, cu începere de la ora 11:00. Noul antrenor al Energeticianului, Marin Tudorache, va debuta în deplasare la ASSCS Farul, în timp ce Fotbal Club Argeş va primi vizita celor de la Luceafărul Oradea.

Emil Săndoi îi va avea la dispoziţie pentru acest meci şi pe proaspăt transferaţii Vasile Gheorghe, ex-Concordia Chiajna şi Rareş Enceanu, ex-FCSB, jucători care au fost legitimaţi în cursul zilei de vineri.