13 a fost un număr cu ghinion pentru echipele care au fost oaspete în meciurile disputate sâmbătă în Liga 2 Casa Pariurilor, acestea reuşind să obţină un singur punct şi acela dintr-un egal alb. Performera a fost Viitorul Pandurii Târgu Jiu, care ar fi putut obţine mai mult din meciul de la Buzău, cu SCM Gloria, dacă nu ar fi ratat un penalty în minutul 4, prin Vasile Pop.

Turris-Oltul a capotat la Călăraşi şi a pierdut şefia la golaveraj

Printre victimele din meciurile de sâmbătă s-a aflat şi liderul campionatului, Turris-Oltul. Dunărea Călăraşi a avut 2-0 după doar şapte minute, după ce Şandru a transformat un penalty în minutul 2, iar Rusu a mărit avantajul cu un şut plasat. După mai bine de jumătate de oră, scorul a devenit unul de neprezentare, cu acelaşi Rusu ca marcator.

La cinci minute de la reluare, Silviu Pană a transformat o lovitura de pedeapsă, iar după doar un minut uruguayanul Ariel López a fost eliminat pentru cumul de galbene, astfel că echipa pregătită de Florin Bratu a sperat că va putea obţine egalarea

A urmat golul lui Haită din minutul 70, dar avantajul omului în plus nu a putut fi valorificat pe tabela de marcaj a stadionului din Călăraşi. Primul eşec sub mandatul noului antrenor al grupării teleormănene a avut drept consecinţă pierderea locului 1 în favoarea celor de la CS Mioveni, care au o diferenţă de golaveraj mai bună cu un gol, +15 faţă de +14 al lui Turris.

Snagovul a bifat primul succes, Metaloglobus a bătut din penalty în ultimul minut

Victorii la limită au obţinut Sportul Snagov şi Metaloglobus, ilfovenii spărgând gheaţa în acest sezon. După ce a remizat cu U Cluj în minutele de prelungire şi a pierdut meciul cu CS Mioveni în penultimul minut de joc, Sportul Snagov a dat lovitura cu Pandurii Lignitul, într-un meci disputat pe terenul de iarbă al bazei FRF de la Buftea.

Oaspeţii au deschis scorul prin Rasoveanu (20), dar ilfovenii au întors rezultatul până la pauză, prin căpitanul Stoica şi fundaşul Novac. Chinezul Lü a restabilit egalitatea după doar două minute de la revenirea echipelor de la tabelă, însă un alt fundaş, Poştoarcă, a adus cele trei puncte pentru Sportul Snagov, după un şut la colţul lung, la mijlocul reprizei secunde.

CLASAMENTUL INTERMEDIAR DUPĂ PRIMELE MECIURI DIN ETAPA 13

În schimb, formaţia antrenată de Marius Măldăruşanu a trebuit să aştepte până în primul minut de prelungire al meciului cu CSM Reşiţa pentru a culege laurii victoriei. Rezerva Duminică a fost faultată în careu, iar cel mai mic dintre fraţii Herea şi-a asumat responsabilitatea executării loviturii de pedeapsă. Duelul dintre cei doi căpitani a fost câştigat de atacantul bucureştenilor, care l-a executat pe portarul advers cu un şut în dreapta.

Primul meci televizat al zilei a adus şi cea mai categorică victorie a gazdelor. Învinsă de Fotbal Club Rapid în intermediară, Petrolul Ploieşti s-a revanşat în faţa propriilor suporteri, deşi după 45 de minute a intrat la cabine fără gol marcat în poarta Concordiei Chiajna. Intrat la pauză, Arnăutu a deschis scorul în minutul 61, fiind urmat la şase minute de Gavrilă, pentru ca atacantul prahovenilor să reuşească dubla în ultimul minut regulamentar de joc.

Rapid a pierdut la Miercurea Ciuc, după un penalty

O victorie cu Csikszereda ar fi propulsat gruparea din Giuleşti pe ultima treaptă a podiumului eşalonului secund, cel puţin până la finalul partidei de duminică dintre AFC UTA Arad şi ASU Politehnica. Însă gruparea bucureşteană nu doar că nu a reuşit să o obţină, ci a pierdut toate cele trei puncte puse în joc.

Un fault comis în careu de Rareş Lazăr, cu zece minute înainte de final, a fost fatal pentru echipa sa. Majzik a transformat cu sânge rece lovitura de pedeapsă acordată de arbitrul întâlnirii, iar gruparea ciucană a bifat primul succes pe teren propriu după două luni şi nouă zile.

Runda a 13-a va continua duminică, atunci când se vor disputa trei meciuri şi se va încheia luni, cu meciul dintre Campionii FC Argeş şi Farul Constanţa.

Iată rezultatele şi programul etapei, cu roşu fiind trecute meciurile televizate:

19.10.2019, ora 11:00
SCM Gloria Buzău – ACS Viitorul Pandurii Târgu Jiu 0-0

FC Metaloglobus Bucureşti – Clubul Sportiv Muncitoresc Reșița 1-0 (0-0)