Etapa cu numărul 4 a eşalonului secund a debutat joi, cu meciul dintre Metaloglobus şi AFC Hermannstadt. Oaspeţii au venit la Bucureşti aureolaţi de cele trei victorii consecutive înregistrate până în acel moment, gruparea sibiană fiind una dintre cele cinci cu punctaj maxim înaintea acestei etape.

După 20 de minute de joc, golgheterul bucureştenilor, Alexandru Enache, a deschis scorul pentru echipa antrenată de Nicolae Grigore şi a urcat în fruntea clasamentului golgheterilor din Liga 2, cu trei reuşite, la fel ca şi Adrian Voicu (Chiajna) şi Chipirliu (CSA Steaua).

Sibienii au egalat aproape de jumătatea reprizei secunde, prin Buhăcianu, aflat la primul gol în tricoul lui Hermannstadt. Fluierul de final a consemnat pe tabelă scorul de 1-1, iar oaspeţii au rămas neînvinşi după patru runde, dar nu au mai procentaj maxim.

CLASAMENTUL INTERMEDIAR DUPĂ MECIUL DE JOI

Etapa continuă sâmbătă, când vor avea loc şase partide, apoi duminică se vor mai disputa alte două, printre care şi derby-ul Unirea Slobozia – CSA Steaua, în care se vor duela două dintre echipele care au acumulat punctaj maxim după primele trei runde.

Luni, AFK Csikszereda va primi vizita celor de la Concordia Chiajna în ultimul meci al etapei, în care se vor duela o echipă fără victorie şi fără gol marcat în trei etape şi una cu punctaj maxim.