Sezonul regular a ajuns la final în eşalonul secund, ultimele partide disputându-se în această dimineaţă, de la ora 11:00. Cu problema ultimei calificate în play-off lămurită de vineri seara, după egalul dintre Rapid Bucureşti şi ACS Berceni, meciurile de astăzi au mai avut miză doar pentru acumularea unui număr cât mai mare de puncte pentru faza a doua a competiţiei.

Dunărea Călăraşi nu a ratat prilejul de a reduce din distanţa care o desparte de liderul sezonului regular, Rapid Bucureşti şi a învins cu 3-1 pe rapidiştii lui Costel Ilie, ajunşi la al 15-lea meci consecutiv fără victorie. Tot în prima jumătate a ierarhiei, Farul şi Dacia Unirea au profitat de egalul alb realizat de Academica pe teren propriu cu SC Bacău şi au depăşit gruparea ilfoveană atât în clasamentul final al sezonului regular, cât şi în cel de start al play-off-ului.

Într-un alt meci al etapei a 26-a, Baloteşti a învins în deplasare pe Ceahlăul cu 1-0 şi a terminat sezonul regular pe a noua poziţie, cu un punct mai mult decât Rapid CFR Suceava.

1 aprilie, ora 18:00
Rapid Bucureşti – ACS Berceni 1-1 (0-0) – CASETA MECIULUI
Vlăduţ Morar (82) / Cosmin Mihai (80)

2 aprilie, ora 11:00
Farul Constanţa – Gloria Buzău 2-0 (2-0)
Ceahlăul Piatra Neamţ – CS Baloteşti 0-1 (0-1)
FC Academica Clinceni – SC Bacău 0-0
Dunărea Călăraşi – Rapid CFR Suceava 3-1 (1-1)
Dacia Unirea Brăila – Bucovina Pojorâta 2-0 (1-0)
Oţelul Galaţi a stat

CLASAMENTUL SEZONULUI REGULAT AL SERIEI I

1.Rapid București241662431054
2.Dunărea Călărași241572501352
3.Dacia Unirea Brăila241356301944
4.Farul Constanța241356463044
5.Academica Clinceni241347452343
6.SC Bacău2411310282836
7.ACS Berceni24978323534
8.Gloria Buzău249410233931
9.CS Balotești246810233026
10.Rapid CFR Suceava246711223625
11.Bucovina Pojorâta243813285017
12.FC Ceahlăul243516144014
13.FC Oțelul243318124312

Cinci echipe ajutate de retrogradarea Oţelului

În conformitate cu regulamentul de organizare şi desfăşurare a play-off-ului şi play-out-ului, primele şase echipe vor evolua în play-off, iar următoarele şase în play-out. Punctajul cu care se va porni în această fază a competiţiei s-a determinat fără a lua în calcul rezultatele obţinute cu FC Oţelul, echipă retrogradată direct în Liga 3.

Punctele obţinute prin eliminarea acestor meciuri s-au împărţit în două, iar rezultatul final a fost rotunjit cu 0,5 în sus, acolo unde a fost cazul (exemplu: 31 de puncte în sezonul regular înseamnă 15,5, rotunjite la 16 pentru play-off/play-out). Rotunjirea va conta drept criteriu de departajare la finalul actualei ediţii de campionat, echipele cu punctaj neajustat având câştig de cauză în caz de egalitate.

Revenind la clasamentul pentru play-off, retrogradarea Oţelului a ajutat cinci echipe care au fost învinse sau au făcut egal cu gălăţenii. Astfel, Pojorâta, Dacia Unirea şi Rapid CFR Suceava au pierdut doar 1,5 puncte în clasamentele speciale (în loc de 3 ca în cazul echipelor care au învins de două ori Oţelul), în timp ce Rapid Bucureşti şi CS Baloteşti au pierdut o jumătate de punct.

Iată şi clasamentele de start pentru play-off, respectiv play-out

 PLAY-OFF  PLAY-OUT 
1.Rapid București257.ACS Berceni14
2.Dunărea Călărași238.Gloria Buzău*13
3.Dacia Unirea Brăila*219.Rapid CFR Suceava11
4.Farul Constanța1910.CS Balotești11
5.Academica Clinceni*1911.Bucovina Pojorâta7
6.SC Bacău1512.FC Ceahlăul5
*echipe care au beneficiat de rotunjire

PROGRAMUL PLAY-OFF-ULUI

ETAPA 1
ETAPA 2
Rapid BucureștiSC BacăuAcademicaRapid București
Dunărea CălărașiAcademicaFarulDunărea Călărași
Dacia UnireaFarulSC BacăuDacia Unirea
ETAPA 3ETAPA 4
Rapid BucureștiFarulDacia UnireaRapid București
Dunărea CălărașiDacia UnireaFarulAcademica
SC BacăuAcademicaDunărea CălărașiSC Bacău
ETAPA 5ETAPA 6
Rapid BucureștiDunărea CălărașiDunărea CălărașiRapid București
AcademicaDacia UnireaDacia UnireaAcademica
SC BacăuFarulFarulSC Bacău
ETAPA 7ETAPA 8
Rapid BucureștiDacia UnireaFarulRapid București
AcademicaFarulDacia UnireaDunărea Călărași
SC BacăuDunărea CălărașiAcademicaSC Bacău
ETAPA 9ETAPA 10
Rapid BucureștiAcademicaSC BacăuRapid București
Dunărea CălărașiFarulAcademicaDunărea Călărași
Dacia UnireaSC BacăuFarulDacia Unirea

PROGRAMUL PLAY-OUT-ULUI

ETAPA 1ETAPA 2
ACS BerceniFC CeahlăulPojorâtaACS Berceni
Gloria BuzăuPojorâtaCS BaloteştiGloria Buzău
Rapid CFR SuceavaCS BaloteştiFC CeahlăulRapid CFR Suceava
ETAPA 3ETAPA 4
ACS BerceniCS BaloteştiRapid CFR SuceavaACS Berceni
Gloria BuzăuRapid CFR SuceavaCS BaloteştiPojorâta
FC CeahlăulPojorâtaGloria BuzăuFC Ceahlăul
ETAPA 5ETAPA 6
ACS BerceniGloria BuzăuGloria BuzăuACS Berceni
PojorâtaRapid CFR SuceavaRapid CFR SuceavaPojorâta
FC CeahlăulCS BaloteştiCS BaloteştiFC Ceahlăul
ETAPA 7ETAPA 8
ACS BerceniRapid CFR SuceavaCS BaloteştiACS Berceni
PojorâtaCS BaloteştiRapid CFR SuceavaGloria Buzău
FC CeahlăulGloria BuzăuPojorâtaFC Ceahlăul
ETAPA 9ETAPA 10
ACS BerceniPojorâtaFC CeahlăulACS Berceni
Gloria BuzăuCS BaloteştiPojorâtaGloria Buzău
Rapid CFR SuceavaFC CeahlăulCS BaloteştiRapid CFR Suceava