11 etape a rezistat reduta echipei antrenate de Laszlo Balint fără a pierde vreun meci în actuala ediţie de campionat, interval în care a ocupat fotoliul de lider timp de şase etape, mai întâi în rundele 4 şi 5 şi apoi din runda a 8-a până în a 11-a inclusiv.

Parcursul de excepţie al ilfovenilor s-a întrerupt sâmbătă, la Târgu Jiu, acolo unde Pandurii a câştigat duelul cu Sportul Snagov cu scorul de 2-0. Golurile au fost reuşite de Nsiah şi Tudoran, al doilea dintr-un penalty obţinut de primul marcator, fază la care ilfovenii au rămas în zece prin eliminarea lui Florin Ilie.

De eşecul Snagovului a profitat Academica Clinceni, care a trecut pe primul loc în clasament, după ce a câştigat toate cele trei puncte puse în joc pe terenul celor de la Metaloglobus. Victoria Academicii, obţinută prin golul lui Răuţă din minutul 80, a fost singura obţinută de oaspeţi în meciurile disputate sâmbătă.

Daco-Getica la al şaselea egal, ASSCS Farul doar primul

Neînvinse s-au întors acasă atât Daco-Getica, cât şi ASSCS Farul Constanţa, ambele câştigând câte un punct în deplasare. Bucureştenii deţin recordul campionatului la capitolul remize, cea de la Piteşti fiind cea de-a şasea din acest sezon. Conduşi la pauză, după golul lui Buhăescu din minutul 12, aceştia au restabilit egalitatea prin fundaşul central Motroc, cu şapte minute înainte de final.

Constănţenii au obţinut la Bacău primul lor rezultat de egalitate din acest sezon, după 2-2 cu Aerostar. Deşi au condus la pauză cu 1-0, prin golul căpitanului Grigoraş, oaspeţii au ajuns în dezavantaj după doar zece minute de la reluare, băcăuanii înscriind prin Vraciu din penalty şi prin Buhăcianu. ASSCS Farul a evitat eşecul în al patrulea minut al prelungirilor, în care juniorul Sabangeanu a prins un şut de excepţie de la 35 de metri.

Energeticianul, primul succes în mandatul lui Andone

Numit antrenor principal pe banca nou promovatei Energeticianul înaintea rundei precedente, după ce până atunci a fost antrenorul celor de la Metaloglobus, Bogdan Andone a bifat primul succes pentru noua sa echipă. Dacă în runda precedentă a fost la doar câteva momente de cele trei puncte, fiind egalată de Ripensia în minutul 90, acum Energeticianul a avut nevoie de 77 de minute pentru primul gol, reuşit de Cosmin Achim de la punctul cu var, după care au mai urmat alte două.

Luceafărul şi U Cluj, record de goluri marcate

Celelalte două meciuri ale zilei au fost câştigate la scor de către Luceafărul şi U Cluj, cele două echipe stabilind un nou record de goluri marcate în acest sezon. Bihorenii au trecut cu 4-1 de CS Baloteşti, deşi au fost conduşi cu 1-0. Paraschiv de două ori, Codoban şi Dulca au anulat avantajul obţinut de ilfoveni prin golul lui Alexandru Stoica.

În schimb, clujenii au marcat de şase ori în poarta celor de la Dacia Unirea Brăila, primind un gol pe final. Goga, apoi Ursu şi Coman, ambii cu câte o dublă, au dus scorul la 5-0, oaspeţii înscriind spectaculos prin olandezul van den Driest, înainte ca Greu să închidă tabela.

Etapa va continua duminică cu două derby-uri, Chindia – AFC UTA Arad şi ASU Poli – Ripensia şi se va încheia miercuri, cu duelul dintre FC Petrolul Ploieşti şi CS Mioveni.

Iată rezultatele, marcatorii şi rezultatele de până acum ale etapei cu numărul 12:

13.10.2018, ora 16:00
CS Luceafărul Oradea – CS Baloteşti 4-1 (1-1)
George Paraschiv (41, 52), Claudiu Codoban (69), Alexandru Dulca (71) / Alexandru Stoica (36)

FC Metaloglobus Bucureşti – ACS FC Academica Clinceni 0-1 (0-0)