Ultimul meci al rundei cu numărul 27 din cadrul competiţiei Liga 2 Casa Pariurilor s-a disputat duminică la Arad, acolo unde AFC UTA a primit vizita liderului Sportul Snagov. Ilfovenii nu aveau altă variantă în afară de victorie pentru a rămâne în fotoliul de lider, după ce Academica Clinceni a făcut sâmbătă scor cu Luceafărul (5-0) şi i-a depăşit în clasament cu două puncte. Orice alt rezultat ar fi fost echivalent cu pierderea locului 1 la final de rundă, după şase etape consecutive petrecute în fruntea clasamentului

Runda viitoare are loc derby-ul Sportul – Academica

Meciul a început promiţător pentru ilfoveni, care au deschis scorul prin Huiban, după 13 minute de joc. Gazdele au egalat prin Copaci (31), care a marcat din 4 metri şi au dat lovitura după pauză, atunci când au punctat de două ori, prin Ciprian Rus şi Şeroni, ambii din lovituri de la 11 metri. În ultimele zece minute, oaspeţii au trecut de două ori pe lângă gol, prin acelaşi Alex Ioniţă, care a nimerit de fiecare dată bara porţii apărate de Bodea.

Pentru Sportul Snagov a fost primul eşec după şase partide consecutive fără înfrângere, dintre care primele cinci au fost victorii la rând. Ultimul eşec din actuala ediţie de campionat al ilfovenilor a fost cel din 1 decembrie anul trecut, un 0-1 cu FC Petrolul Ploieşti, chiar pe teren propriu.

Noul lider, Academica Clinceni, va da primul examen important din 2019 în runda următoare, când se va deplasa pe terenul celor de la Sportul Snagov, într-un duel al primelor două clasate, care va fi televizat, duminică 7 aprilie, de la ora 12:30