Sâmbătă s-au disputat ultimele meciuri din ediţia 2017-2018 a competiţiei Liga 2 Casa Pariurilor, prilej cu care s-au stabilit atât numele campioanei, cât şi numele ultimei echipe retrogradate. Duelul la distanţă dintre Dunărea şi AFC Hermannstadt a fost unul în oglindă, ambele echipe impunându-se cu 2-0, cu ambele goluri marcate încă din prima repriză. În aceste condiţii, fluierul de final al meciului de la Bucureşti, dintre Metaloglobus şi Dunărea, a consemnat câştigarea titlului de campioană de către formaţia antrenată de Dan Alexa.

În subsolul clasamentului, rezultatul aceluiaşi meci a însemnat că Metaloglobus a retrogradat în Liga 3 după doar un sezon în eşalonul secund. Asta în condiţiile în care în celălalt meci al rundei decisiv pentru retrogradare, Dacia Unirea a remizat cu Pandurii, scor 1-1, după ce gazdele au condus cu 1-0 la pauză. Rezultatul de egalitate le-a avantajat pe ambele combatante, Dacia Unirea terminând sezonul la egalitate de puncte cu Metaloglobus, dar cu avantaj în meciurile directe, fapt ce i-a adus salvarea de la retrogradare.

Iată rezultatele şi clasamentul final:

01.06.2018, ora 11:00

Luceafărul Oradea – Foresta Suceava 3-0
Oaspeţii nu au fost programaţi din cauza neplăţii baremului din etapa precedentă

01.06.2018, ora 18:00

Fotbal Club Argeş – AFC UTA Arad 1-0 (0-0)
Daniel Şerbănică (75)

02.06.2018, ora 11:00

Academica Clinceni – CS Afumaţi 0-2 (0-2)
Mugurel Dedu (35, 37)

Ripensia Timişoara – Ştiinţa Miroslava 3-2 (0-1)
Alexandru Bădăuţă (69), Marius Toma (81), Mediop Ndiaye (90+3) / Alexandru Marin (16), Eduard Sandu (59)

02.06.2018, ora 12:00

Sportul Snagov – AFC Hermannstadt 0-2 (0-2)
Claudiu Pamfile (27), Ştefan Blănaru (42)

CS Mioveni – CS Baloteşti 3-1 (0-0)
Valentin Balint (60, 76), Roberto Ayza (75) / Petre Ioniţă (79)

Metaloglobus Bucureşti – Dunărea Călăraşi 0-2 (0-2) (foto)
Cristian Puşcaş (21), Baudouin Kanda (43)

Dacia Unirea Brăila – Pandurii Târgu Jiu 1-1 (1-0)
Alexandru Pop (15) / George Tudoran (52)

ASA 2013 Târgu Mureş – ASU Poli Timişoara 0-3
Gazdele au fost dezafiliate prin decizia Comitetului Executiv din 28.02.2018

Chindia Târgovişte – Olimpia 2010 Satu Mare 3-0
Oaspeţii au fost sancţionaţi cu excluderea din competiție prin decizia Comisiei de Disciplină şi Etică