Înaintea ultimului meci al etapei cu numărul 35, gazdele au rămas doar cu punctele reuşite de Chindia, în succesul de vineri, scor 1-0 cu Olimpia. Asta deoarece ziua de sâmbătă a fost integral a oaspeţilor, care au câştigat toate cele patru meciuri disputate ieri. Surpriza s-a produs la Braşov, acolo unde Academica a obţinut prima victorie în deplasare din întreg returul, victorii la scor obţinând atât Luceafărul, cât şi CS Afumaţi.

Ultimul meci al zilei de sâmbătă a fost duelul dintre Foresta şi Sepsi, în care oaspeţii au deschis primii scorul, prin căpitanul Hadnagy. Înainte de pauză, ambele echipe au punctat câte o dată, intrându-se la cabine cu avantaj minim pentru gruparea din Sfântu Gheorghe. Senegalezul Issa Thiaw a mărit avantajul echipei sale la două goluri, însă meciul s-a relansat la eroarea lui Niczuly, care a scăpat în poartă un balon deviat de un coechipier, la şutul lui Bogdan Rusu.

Emoţiile oaspeţilor au ţinut până în minutele de prelungire, când Bujor a marcat golul de 4-2, iar Sepsi a trecut pe locul secund în clasament. Covăsnenii au două puncte în faţa celor de la UTA Bătrâna Doamnă, care va întâlni diseară pe ASU Poli, la Timişoara, însă arădenii vor termina etapa cu un meci în plus disputat în clasament.

19.05.2017, ora 15:30

Chindia Târgovişte – Olimpia Satu Mare 1-0 (1-0)
Daniel Neguţ (25)

20.05.2017, ora 11:00

FC Braşov – FC Academica Clinceni 0-2 (0-1)
Laurenţiu Venţer (2), Costin Gheorghe (58)
Metalul Reşiţa – Luceafărul Oradea 1-3 (1-1)
Robert Buduroi (21) / Constantin Roşu (37), Marius Matei (65), Adrian Balea (90+2)
Dacia Unirea Brăila – CS Afumaţi
1-5 (0-1)
Cosmin Neagu (46) / Valentin Costache (39), Răzvan Avram (65, 76), Marian Vlada (88, 90+1)

20.05.2017, ora 11:30

Foresta Suceava – Sepsi OSK Sfântu Gheorghe 2-4 (1-2)
Bogdan Rusu (42, 70) / Attila Hadnagy (18), Ionuţ Ursu (45), Issa Thiaw (53 – pen.), Vlad Bujor (90+4)

21.05.2017, ora 19:00

ASU Politehnica Timişoara – UTA Bătrâna Doamnă

CSM Râmnicu Vâlcea – Juventus Bucureşti 0-3
Gazdele s-au retras din campionat după etapa a 21-a şi vor pierde la masa verde toate meciurile din retur

CS Baloteşti – Unirea Tărlungeni 3-0
Oaspeţii s-au retras din campionat după etapa a 21-a şi vor pierde la masa verde toate meciurile din retur