Vineri dimineaţă, pe stadionul “Nicolae Dobrin” din Piteşti, gruparea pregătită de Alexandru Pelici a simţit pe propria piele ce au simţit ultimele trei echipe pe care le-a învins în actuala ediţie de campionat. Energeticianul, AS FC U Cluj şi Aerostar au capotat în faţa Ripensiei pe final de partidă, primele două chiar în minutele de prelungiri, situaţie care s-a repetat vineri, dar cu timişorenii în rol de victime.

După rezultatul de la pauză, optimismul era la cote maxime pentru oaspeţi, după ce Dumiter a pătruns în careu, uşor lateral dreapta, a trecut printre Hreniuc şi Vişa şi l-a învins pe Grecu din 10 metri (33).

Repriza secundă a început mult mai bine pentru gazde, care au reuşit egalarea după doar şapte minute de la reluare, prin golgheterul Buhăescu. Ocaziile au curs la ambele porţi, însă cei doi portari şi-au făcut cu brio datoria, iar tabela a rămas neschimbată.

Până în al treilea minut de prelungire, în care argeşenii au primit o lovitură liberă la 35 de metri lateral stânga, după un fault de joc. Ionuţ Şerban a centrat înalt în până în careul de şase metri advers, mingea a lovit pământul şi a sărit în vinclul porţii fără a fi atinsă de cineva, luându-l prin surprindere şi pe portarul advers. A fost lovitura de graţie pentru Ripensia, care s-a trezit fără cele trei puncte puse în joc, la ultima fază importantă a meciului, după ce a condus la pauză.

Demisii şi demiteri la Bacău şi Mioveni

Eşecul suferit de CS Mioveni în primul meci al etapei, 0-2 cu SSC Farul, nu a rămas fără consecinţe. Astfel, conducerea clubului argeşean printr-un comunicat oficial a anunţat că a ajuns la un acord verbal cu antrenorii Daniel Opriţa şi Fane Nofitovici pentru încetarea contractelor, în timp ce jucătorii au fost amendaţi pentru meciurile pierdute pe teren propriu în returul campionatului şi li s-au blocat salariile pe o perioadă nedeterminată.

O altă schimbare de antrenor a avut loc la Aerostar Bacău, acolo unde Florin Bratu a demisionat înaintea acestei runde. În prealabil, acesta anunţase, după eşecul suferit pe terenul Ripensiei, că nu va mai continua la echipă şi în Liga 3. ”Ştiţi ce se spune în astfel de momente, că s-ar produce un şoc. Mi-aş dori ca echipa să se salveze, le ţin pumnii jucătorilor”, a afirmat Florin Bratu, potrivit DigiSport, după ce şi-a reziliat contractul cu Aerostar. Pentru meciurile rămase, băcăuanii vor fi conduşi de pe bancă de fostul secund al lui Bratu, Andrei Vatră.