Miercuri s-au disputat opt dintre partidele ultimei runde a turului ediţiei de campionat 2018-2019 din Liga 2 Casa Pariurilor. Trei meciuri s-au încheiat la egalitate, ACS Poli – Daco-Getica, scor 0-0, CS Baloteşti – Aerostar şi Dacia Unirea Brăila – Luceafărul Oradea, ambele scor 1-1. În cea de-a treia remiză, golul egalării a fost reuşit de gazde în al doilea minut de prelungire, prin chinezul Lü.

Tot în minutele de prelungire au dat lovitura celelalte reprezentante ale Timişoarei. ASU Poli a înscris în minutul 90+1 al partidei de la Bucureşti, cu Metaloglobus, prin fundaşul stânga Cherecheş. Tot cu 1-0 s-a impus şi Ripensia, în duelul cu ASSCS Farul, prin reuşita lui Mansour Gueye (foto) din al treilea minut de prelungire.

AS FC U Cluj a reuşit scorul etapei, înscriind de cinci ori în poarta celor de la Pandurii, care au reuşit să înscrie golul de onoare prin golgheterul Pîrvulescu. În celelalte meciuri ale zilei, AFC UTA Arad şi Sportul Snagov s-au impus la limită pe teren propriu.

Arădenii au condus cu 2-0 prin dubla lui Ciprian Rus, iar Mioveniul a redus din diferenţă printr-un penalty transformat de Balint, cu două minute înainte de final. Tot din penalty a marcat şi Alexandru Ioniţă singurul gol al Snagovului în partida cu Fotbal Club Argeş, rezultat cu care ilfovenii au urcat temporar pe locul 1.

Însă numele echipei care va ocupa fotoliul de lider la finalul rundei va fi stabilit de abia după meciul de joi, dintre Chindia Târgovişte şi ACS Energeticianul. Gazdele au nevoie de o victorie pentru a încheia runda pe prima poziţie a clasamentului, orice alt rezultat lăsând Snagovul pe primul loc.