Pe frf.ro veţi descoperi la finalul fiecărei etape radiografia evoluțiilor jucătorilor Under 21 utilizați de echipele din Liga 2. După ultima rundă a sezonului, statistica bifează un total de 270 de jucători folosiţi în 301 de partide!

Ultima etapă a ediţiei 2016-2017 a eşalonului secund a adus 11 nume noi pe foile de joc ale celor şase meciuri ale rundei. Opt jucători au intrat pe teren în premieră pentru acest sezon, în timp ce alţi trei şi-au bifat în CV un meci ca rezervă neutilizată. Dintre cei opt, trei au fost jucători născuţi în 2000, doi dintre ei evoluând în primul meci al rundei, Juventus – Metalul, scor 3-0

Raiu, cel mai tânăr portar al returului

Campioana ediţiei 2016-2017 a Ligii 2 a început meciul cu doi jucători născuţi în 2000, Neacşu, aflat la al doilea meci în acest sezon şi debutantul Francis Diallo (foto jos, în stânga), ultimul rămânând pe teren tot meciul.

De partea cealaltă, accidentarea lui Botaş i-a oferit rezervei Raiu (foto principal) debutul în eşalonul secund la 16 ani, 7 luni şi 4 zile, portarul Metalului devenind cel mai tânăr portar folosit în retur. Recordul sezonului i-a rămas lui Adelin Paşca de la Şoimii Pâncota, debutant în prima etapă, contra Afumaţiului, la 15 ani, 9 luni şi 28 de zile.

Dogaru, cel mai tânăr marcator al sezonului

Prima zi a lunii iunie a consemnat al treilea meci al etapei, cel dintre Academica Clinceni şi CS Baloteşti, în care gazdele au bifat un nou record al echipei, cu o bancă de rezervă alcătuită integral din jucători sub 21 de ani! Pe lângă cei şapte de pe margine, echipa din Clinceni a avut şi şase titulari U21, inclusiv un debutant între buturi, Rudniţchi, născut în 1995, al treilea portar al ilfovenilor, după Matache şi Horia Iancu.

Însă evenimentul meciului a fost golul egalizator reuşit de gazde prin juniorul Dogaru, aflat la primul său meci în campionat sub culorile celor de la Academica. Intrat în minutul 76, mijlocaşul ilfovenilor a înscris după doar opt minute, devenind cel mai tânăr marcator al acestui sezon, la 16 ani şi 7 luni fără două zile. Precedentul record i-a aparţinut lui Adrian Ioniţă de la Chindia, care a marcat la 16 ani, 8 luni şi 8 zile în victoria cu 5-0 în faţa Dunării Călăraşi, pe 19 noiembrie anul trecut.

Costache, al cincilea meci consecutiv cu gol marcat

Ziua de sâmbătă a mai adus nişte premiere la nivelul jucătorilor sub 21 de ani, una dintre ele aparţinându-i mijlocaşului Afumaţiului, Valentin Costache. Jucătorul împrumutat de la Dinamo a marcat din nou, ajungând la al cincilea meci consecutiv cu gol marcat.

Ultimul meci din acest sezon al celor de la CS Mioveni a însemnat prima prezenţă pe teren pentru patru dintre jucătorii de la echipa a doua a clubului argeşean. Astfel, portarul Sima şi fundaşul Traşcu au fost integralişti, în timp ce Eduard Neacşu şi Cioc au intrat pe final de partidă. Dintre cei patru jucători, toţi născuţi în 1997, singurul debutant la echipa mare a Mioveniului a fost Cioc, ceilalţi trei bifând minute în tricoul grupării argeşene în sezoanele precedente ale eşalonului secund.

Iată tabloul complet al prezenţei jucătorilor U21 în ultima etapă din Liga 2, cu menţiunea că marcatorii evidenţiaţi sunt fotbalişti care fac parte din această categorie:

► Juventus Bucureşti – Metalul Reşiţa 3-0 (2-0)
Sorin Bustea (18), Vasile Buhăescu (32), Florin Cazan (84)
Juventus: R. Stoian, Diallo (ambii integralişti), R. Neacşu (titular, 62 de minute), Fl. Cazan (din minutul 62)
Metalul: G. Nedelcu, Borţoneanu, Dr. Matei, F. Paraschiv (toţi integralişti), Bg. Oancea (titular, 45 de minute), Al. Ionescu (din minutul 46), M. Gheorghe (din minutul 46), Raiu (din minutul 75)

► Olimpia Satu Mare – Dacia Unirea Brăila 7-0 (3-0)
Carlo Erdei (20),
Florin Mureşan (25), Silviu Pană (40), Raul Krausz (52, 59), Iulian Roşu (82, 85)
Olimpia: Krausz (integralist), Bura (titular, 73 de minute), Erdei (titular, 53 de minute), Chitaş (din minutul 53), Cocian (din minutul 61), Văsălie (din minutul 73)
Dacia Unirea: Alb. Popa, G. Niţă, Moglan, Ed. Oprea, Ciucureanu, Roşoagă (toţi integralişti), P. Ioan (titular, 45 de minute), Puia (din minutul 46)

► Academica Clinceni – CS Baloteşti 1-1 (0-0)
Răzvan Dogaru (84)
/ Marius Antoche (53)
Academica: Rudniţchi, Bg. Stancu, Perju, A. Cruceru (toţi integralişti), Cioablă (titular, 70 de minute), M. Ion (titular, 66 de minute), Onţel (din minutul 66), Cr. Matei (din minutul 70), R. Dogaru (din minutul 76)
Baloteşti: Val. Niculae, Gojnea, P. Ioniţă (toţi integralişti)

► CS Afumaţi – FC Braşov 2-1 (1-1)
Valentin Costache (12)
, Marian Vlada (75) / Robert Tripşa (45)
Afumaţi: Muţiu, Covalschi, Vl. Tudorache (toţi integralişti), Val. Costache (titular, 70 de minute), Şt. Vasile (titular, 67 de minute)
FC Braşov: Tripşa, P. Iacob (ambii integralişti), Băjan (titular, 62 de minute), Cristil (din minutul 62), Răchişan (din minutul 84)

► ACS Sepsi OSK Sfântu Gheorghe – CS Mioveni 1-1 (0-0)
Attila Hadnagy (79) / Cosmin Năstăsie (86)
Sepsi: Niczuly, Vl. Olteanu, L. Manole (toţi integralişti), Greu (titular, 12 de minute), Iovu (din minutul 12), Chiş (din minutul 77)
Mioveni: Sima, Alexe, Traşcu (toţi integralişti), Ed. Florescu (titular, 86 de minute), Rădescu (titular, 81 de minute), Ed. Neacşu (din minutul 81), Cioc (din minutul 86)

► ACS UTA Bătrâna Doamnă – FC Chindia Târgovişte 2-2 (2-1)
Adrian Petre (32, 41 – pen.)
/ Georgian Honciu (35, 57)
UTA BD: Copaci, Burlă, I. Tănase, Ad. Petre (toţi integralişti), Vîlceanu (din minutul 58)
Chindia:
Căbuz, D. Dumitraşcu, Neguţ (toţi integralişti), Cr. Stoica (titular, 66 de minute), Nisipeanu (din minutul 82)

Pe categorii de vârstă, cu o etapă înaintea finalului de campionat, cei mai mulţi sunt jucătorii născuţi în 1996 în număr de 71, urmaţi de cei născuţi în 1995, cu 58 de jucători. Locul al treilea aparţine generaţiei 1997 cu 48 de fotbalişti. Faţă de runda precedentă, generaţiile 1998 şi 1999 nu au suferit schimbări, rămânând la 39, respectiv 32 de juniori folosiţi. O modificare a apărut la grupa 2000 acolo au apărut trei nume noi, ducând totalul la 14 fotbalişti. În schimb, 2001 şi 2002 nu au mai consemnat modificări şi au rămas cu patru, respectiv un jucător folosit.

Analizînd distribuţia pe posturi se poate observa că, din cei 270 de jucători care au bifat cel puţin o prezenţă în teren, în acest sezon, cei mai numeroşi au fost mijlocaşii, 121 la număr, urmaţi de fundaşi, cu 51 mai puţini.

Portari: Paşca (Şoimii Pâncota), Căucă (FC Braşov), Fila, R. Stoian, Brie (toţi Juventus), Anca-Trip, Dascălu (ambii Olimpia), Al. Radu, Raiu (ambii Metalul), Vl. Ignat (Metalul / FC Braşov),  Gudea (Tărlungeni), Niga (Foresta), Căbuz (Chindia / CSM Rm. Vâlcea), Muţiu (CS Afumaţi / CSM Rm. Vâlcea), Aioani (Chindia), C. Munteanu, Ed. Preda (ambii ACS Berceni), Niczuly, Fejér (ambii Sepsi OSK), A. Constantinescu, Gakos (ambii ASU Poli), Gîrlea (ASU Poli / Dacia Unirea), Began (Luceafărul), Alb. Popa (Dacia Unirea), Rudniţchi (Academica), Sima (Mioveni)

Fundaşi: Al. Gheorghe, Covalschi, Căliani (toţi CS Afumaţi), D. Dan (UTA BD / Şoimii Pâncota), C. Covaci, Ţugulescu, Morschil, Jurău, Dulap (toţi Şoimii Pâncota), Fl. Dumbravă, P. Chiş, Tankó, Vl. Olteanu (toţi Sepsi OSK), Săftescu (Chindia / FC Braşov), Băjan (FC Braşov), R. Alecsandru, Carabela (ambii Juventus), Tirică, Alexe, Traşcu (toţi CS Mioveni), Bg. Stancu (Academica / CS Mioveni), Ciul (Olimpia), Dr. Matei, E. Matei, G. Nedelcu, M. Ciobanu, A. Ilie, C. Dima, Rzv. Petre (toţi Metalul), Ţenea, Codreanu, Mihuţ (toţi Dunărea), Ciortan, Nicolici, M. Zamfir (toţi Tărlungeni), A. Mutu, Turda, Aeroaiei, Masella, A. Florescu, Onofraş Oloeriu, Mitrofan, R. Bosînceanu (toţi Foresta), Copaci, Cr. Costin, Burlă, Celea (toţi UTA BD), D. Dumitraşcu (Chindia / CSM Rm. Vâlcea), Todorov, Motreanu (ambii ASU Poli), Răuţă, Al. Grigore, Darie, A. Iordache (toţi Baloteşti), Fl. Niţă, Al. Vasile, M. Badea, Chireaţă (toţi ACS  Berceni), Butean, Perju, Fota, R. Crişan, Chindriş (toţi Academica), Fl. Ştefan (Academica/Juventus), Fl. Drăgan, Al. Radu, I. Ban, Bactăr (toţi Luceafărul), Ad. Ioniţă (Chindia), Ed. Oprea (Dacia Unirea)

Mijlocaşi:  Vl. Tudorache, Val. Costache, Al. Mitu (toţi CS Afumaţi), Ursoi, Ştrengar, D. Bogdan, Dihel, Farcaş, I. Ianc, Taider (toţi Şoimii Pâncota), Jakab, Tofan, Greu (toţi Sepsi OSK), L. Manole (Sepsi / FC Braşov), P. Iacob, Răchişan, Pamfile, Fl. Răsdan, Tripşa, Cristil, C. Popescu (toţi FC Braşov), Cioc, Ed. Neacşu, Boboc, Rădescu, Ed. Florescu, Iamandi (toţi CS Mioveni), Cocian, Erdei, Krausz, Kanalos, Bura, D. Lukacs, Tudoran, Văsălie, Szolosi, Chitaş (toţi Olimpia), Ghimiş, Buzdugan, Pitulice, Şendroiu, Tassin, Cl. Ştefan, M. Gheorghe (toţi Metalul), P. Radu, Licu, Preoteasa, Dat, Danciu, Modra (toţi Dunărea), D. Oprea, G. Niţă, Roşoagă, Calu, M. Iordache, Moglan, Puia (toţi Dacia Unirea), V. Mihai, I. Anghel, G. Mihai, Şt. Niculae, R. Nae (toţi Tărlungeni), V. Dănilă, Cerlincă, Strugariu, C. Buziuc, C. Coroamă, Ilaş, Al. Dănilă, Scutariu (toţi Foresta), Man, Jorza, I. Tănase, Stahl, M. Vlad, D. Covaci, Vîlceanu (toţi UTA BD), Ad. Cîrstea, S. Drăghici, R. Georgescu, Ov. Mihai, Piscanu, I. Marian, N. Mocanu, Târş (toţi CSM Rm. Vâlcea), Sorescu, Teuţ, Giuricici, Dănăricu, Ţugui, Bîte (toţi ASU Poli), Parghel, Cr. Stoica, Rosciugă, A. Şerban (toţi Chindia), Val. Niculae, P. Ioniţă, Păduraru, Bakalli, Ad. Muşat (toţi Baloteşti), Cr. Matei (Academica / ACS Berceni), M. Ion, Matincă, Carp, Pădure, R. Lică, B. Iancu, R. Petre, Fl. Matei, M. Anton (toţi ACS Berceni), Pecilă, L. Olea, Cocîrlă, Cruceru, Dogaru (toţi Academica), Ţegle, Bedea, I. Cuc, D. Costea, A. Predescu, Miholca, Chiş-Toie (toţi Luceafărul), Al. Roşca, Sbârcea, R. Neacşu, Diallo (toţi Juventus), Gojnea (CS Baloteşti / Academica)

Atacanţi: Alexandrovici (Foresta), Şt. Vasile (CS Afumaţi), D. Lung, Andrei Pătraşcu (ambii Şoimii Pâncota), Veress, Iovu (ambii Sepsi OSK), E. Nica, Rontea (ambii Baloteşti / Juventus), Fl. Cazan, Dr. Florea, Ţicămucă (toţi Juventus), I. Dinu, I. Iorga, Bg. Oancea, Borţoneanu, F. Paraschiv, Al. Ionescu (toţi Metalul), Mareş (Juventus / Dunărea), Dobra (Baloteşti / Dunărea), Al. Dincă, G. Toma (ambii Dunărea), Muscă (Juventus / Dacia Unirea), Ciucureanu, P. Ioan, Mucuţă (ambii Dacia Unirea), Ad. Petre (UTA BD), Brice Nanou, Luduşan (ambii Olimpia Satu Mare), Neguţ, Nisipeanu (ambii Chindia), D. Stancu, Bădulescu, Măcriş (toţi Berceni), P. Niţă, D. Mărgărit, D. Neamţu (toţi ASU Poli), M. Ion, M. Coman, Cioablă, D. Benzar, Onţel (toţi Academica), Stăvărache (Şoimii / Berceni), Zs. Lukacs (Luceafărul), S. Ivan (CS Mioveni), Angelescu, R. Moldoveanu (ambii FC Braşov)