Pe frf.ro veți descoperi la finalul fiecărei etape radiografia evoluțiilor jucătorilor Under 21 utilizați de echipele din Liga 2. După a 34-a rundă a sezonului, statistica bifează un total de 244 de jucători folosiţi în 276 de partide!

Runda a 34-a a fost una excelentă pentru patru dintre jucătorii sub 21 de ani care au intrat pe teren. Toţi au marcat pentru prima dată în acest sezon, doi pentru UTA Bătrâna Doamnă şi ceilalţi doi pentru CS Afumaţi, ambele echipe impunându-se cu acelaşi scor, 6-0. Coincidenţa a făcut ca echipele învingătoare să aibă câte trei marcatori U21, câte doi fiind la prima reuşită.

Primii pe lista marcatorilor au fost jucătorii grupării ilfovene, care a condus pe Foresta la pauză cu 5-0. Valentin Costache (foto principal, în dreapta, #22) a fost primul marcator U21 al ilfovenilor, juniorul împrumutat de la Dinamo fiind la al optulea meci ca titular la Afumaţi şi al 18-lea disputat pentru gruparea aflată la primul sezon în Liga 2. Intrat după pauză, în locul lui Ştefan Vasile (şi el tot U21), care a marcat ultimul gol al primei reprize, Alexandru Mitu (foto principal, #16, faza golului) a stabilit scorul final al întâlnirii, speculând o eroare a defensivei adverse, reuşita sa fiind urmată de fluierul de sfârşit al centralului Mihai Amorăriţei.

Burlă a înscris două goluri spectaculoase

Ca şi meciul de la Afumaţi, duelul dintre Academica şi UTA Bătrâna Doamnă a însemnat şase goluri într-o singură poartă şi trei marcatori sub 21 de ani. Burlă a "spart gheaţa" cu un şut-centrare din lovitură liberă, mingea zburând direct în poarta lui Matache, derutat de tentativa lui Adrian Petre de a lovi balonul.

Cu un sfert de oră înainte de final a urmat dubla rapidă a golgeterului U21 al arădenilor, Adrian Petre, urmată de reuşita lui Curtuiuş şi tabela a ajuns la 4-0 pentru arădeni. Ultimele două reuşite ale meciului au fost consemnate în dreptul lui Burlă şi Stahl, cei doi marcatori în premieră ai arădenilor, fundaşul stânga reuşind al doilea gol al său în acest meci cu un şut în forţă, din colţul careului mic.

Record de U21 pentru Luceafărul

Chiar dacă în etapa a 34-a nu au apărut nume noi pe lista jucătorilor sub 21 de ani, în schimb am consemnat un record în dreptul celor de la Luceafărul Oradea. Lipsiţi de griji în acest final de sezon, bihorenii le-au dat o şansă tinerilor din lot, astfel că în victoria cu Dacia Unirea Brăila, scor 4-1, fluierul de final al arbitrului a găsit pe teren, în tabăra gazdelor, un total de opt jucători sub 21 de ani!

Şase au început meciul ca titulari, portarul Began şi jucătorii de câmp Bactăr, Ban, Chiş-Toie, Cuc şi Fl. Drăgan, ultimul fiind titular în premieră. În repriza secundă, acestora li s-au alăturat Bedea şi D. Costea, stabilind un nou record de jucători sub 21 de ani folosiţi concomitent de Luceafărul Oradea. De remarcat că şi oaspeţii au avut un titular U21 în premieră, Eduard Oprea, jucător aflat la al cincilea meci în tricoul Daciei Unirea Brăila, patru din postura de rezervă folosită pe parcursul meciurilor.

Iată tabloul complet al prezenței jucătorilor U21 în a 34-a etapă din Liga 2, cu mențiunea că marcatorii evidențiați sunt fotbaliști care fac parte din această categorie:

► Juventus Bucureşti – Chindia Târgovişte 2-1 (0-1)
Alexandru Zaharia (60), Remus Chipirliu (77) / Cristian Cherchez (30)
Juventus: R. Stoian, Fl. Ştefan (ambii integralişti), Fl. Cazan (titular, 53 de minute), Carabela (din minutul 53)
Chindia: Căbuz, D. Dumitraşcu (ambii integralişti), Neguţ (titular, 87 de minute), Cr. Stoica (titular, 80 de minute), Nisipeanu (din minutul 46), Parghel (din minutul 80), Ad. Ioniţă (din minutul 87)

► FC Braşov – CS Mioveni 0-0
FC Braşov: P. Iacob, Răchişan, Băjan (toţi integralişti)
Mioveni: Rădescu, Boboc (ambii integralişti), Iamandi (titular, 55 de minute), Tirică (din minutul 5)

Dunărea Călăraşi – CS Baloteşti 2-1 (2-0)
Bogdan Danciu (13), Baudouin Kanda (19) / Valentin Niculae (75)
Dunărea: Preoteasa, Danciu, Ţenea (toţi integralişti), Licu (din minutul 49), Modra (din minutul 76)
Baloteşti: Gojnea, E. Nica (ambii integralişti), P. Ioniţă (titular, 57de minute), Val. Niculae (din minutul 57)

► CS Afumaţi – Foresta Suceava 6-0 (5-0)
Vasile Olariu (4), Marian Vlada (9 – pen., 39), Valentin Costache (23), Ştefan Vasile (43), Alexandru Mitu (90)
Afumaţi: Muţiu, Vl. Tudorache, Val. Costache (toţi integralişti), Al. Gheorghe (titular, 57 de minute), Şt. Vasile (titular, 47 de minute), Al. Mitu (din minutul 47), Căliani (din minutul 57)
Foresta: Masella (integralist), Cerlincă (titular, 60 de minute), Niga (titular, 45 de minute), Dănilă (din minutul 46), C. Buziuc (din minutul 60)

► Luceafărul Oradea – Dacia Unirea Brăila 4-1 (1-0)
Marius Matei (21, 55), Constantin Roşu (57), Claudiu Codoban (67) / Andrei Puşcaşu (78)
Luceafărul: Began, Bactăr, I. Ban, Cuc, Chiş-Toie, Fl. Drăgan (toţi integralişti), D. Costea (din minutul 69), Bedea (din minutul 79)
Dacia Unirea: Moglan, Ed. Oprea, G. Niţă, Roşoagă (toţi integralişti), P. Ioan (titular, 61 de minute), Ciucureanu (din minutul 61)

► FC Academica Clinceni – UTA Bătrâna Doamnă 0-6 (0-1)
Bogdan Burlă (20, 83), Adrian Petre (74, 75),
Marius Curtuiuş (82), Albert Stahl (90)
Academica: Chindriş, M. Coman (ambii integralişti), Cruceru (titular, eliminat în minutul 78), Cioablă (titular, 73 de minute), Perju (din minutul 62), D. Benzar (din minutul 68), Onţel (din minutul 73)
UTA BD: Ad. Petre, Burlă, Vîlceanu (toţi integralişti), Stahl (din minutul 66), Jorza (din minutul 80)

Pe categorii de vârstă, după această etapă, jucătorii născuţi în 1996 sunt în număr de 70, urmaţi de generaţia 1995 cu 56 de jucători şi cea din 1997 cu 44 de jucători. Cu şase mai puţin sunt cei din generaţia 1998, în timp ce la 1999 au rămas tot 24 de juniori. Lista este închisă de anii 2000 şi 2001 cu 11, respectiv 2 nume.

Analizînd distribuţia pe posturi se poate observa că, din cei 244 de jucători care au bifat cel puţin o prezenţă în teren, în primele 34 de runde, cei mai numeroşi sunt mijlocaşii, 111 la număr, urmaţi de fundaşi, cu 45 mai puţini.

Portari: Paşca (Şoimii Pâncota), Căucă (FC Braşov), Fila, R. Stoian, Brie (toţi Juventus), Anca-Trip, Dascălu (ambii Olimpia), Al. Radu (Metalul), Vl. Ignat (Metalul / FC Braşov),  Gudea (Tărlungeni), Niga (Foresta), Căbuz (Chindia / CSM Rm. Vâlcea), Muţiu (CS Afumaţi / CSM Rm. Vâlcea), Aioani (Chindia), C. Munteanu, Ed. Preda (ambii ACS Berceni), Niczuly, Fejér (ambii Sepsi OSK), A. Constantinescu, Gakos (ambii ASU Poli), Gîrlea (ASU Poli / Dacia Unirea), Began (Luceafărul), Alb. Popa (Dacia Unirea)

Fundași: Al. Gheorghe, Covalschi, Căliani (toţi CS Afumaţi), D. Dan (UTA BD / Şoimii Pâncota), C. Covaci, Ţugulescu, Morschil, Jurău, Dulap (toţi Şoimii Pâncota), Fl. Dumbravă, P. Chiş, Tankó, Vl. Olteanu (toţi Sepsi OSK), Săftescu (Chindia / FC Braşov), Băjan (FC Braşov), R. Alecsandru, Carabela (ambii Juventus), Tirică (CS Mioveni), Bg. Stancu (Academica / CS Mioveni), Ciul (Olimpia), Dr. Matei, E. Matei, G. Nedelcu, M. Ciobanu, A. Ilie, C. Dima, Rzv. Petre (toţi Metalul), Ţenea, Codreanu, Mihuţ (toţi Dunărea), Ciortan, Nicolici, M. Zamfir (toţi Tărlungeni), A. Mutu, Turda, Aeroaiei, Masella, A. Florescu (toţi Foresta), Copaci, Cr. Costin, Burlă, Celea (toţi UTA BD), D. Dumitraşcu (Chindia / CSM Rm. Vâlcea), Todorov, Motreanu (ambii ASU Poli), Răuţă, Al. Grigore, Darie, A. Iordache (toţi Baloteşti), Fl. Niţă, Al. Vasile, M. Badea, Chireaţă (toţi ACS  Berceni), Butean, Perju, Fota, R. Crişan, Chindriş (toţi Academica), Fl. Ştefan (Academica/Juventus), Fl. Drăgan, Al. Radu, I. Ban, Bactăr (toţi Luceafărul), Ad. Ioniţă (Chindia), Ed. Oprea (Dacia Unirea)

Mijlocași: Vl. Tudorache, Val. Costache, Al. Mitu (toţi CS Afumaţi), Ursoi, Ştrengar, D. Bogdan, Dihel, Farcaş, I. Ianc, Taïder (toţi Şoimii Pâncota), Jakab, Tofan, Greu (toţi Sepsi OSK), L. Manole (Sepsi / FC Braşov), P. Iacob, Răchişan, Pamfile, Fl. Răsdan, Tripşa, Cristil (toţi FC Braşov), Boboc, Rădescu, Ed. Florescu, Iamandi (toţi CS Mioveni), Cocian, Erdei, Krausz, Kanalos, Bura, D. Lukacs, Tudoran (toţi Olimpia), Ghimiş, Buzdugan, Pitulice, Şendroiu, Tassin, Cl. Ştefan (toţi Metalul), P. Radu, Licu, Preoteasa, Dat, Danciu, Modra (toţi Dunărea), D. Oprea, G. Niţă, Roşoagă, Calu, M. Iordache, Moglan, Puia (toţi Dacia Unirea), V. Mihai, I. Anghel, G. Mihai, Şt. Niculae, R. Nae (toţi Tărlungeni), Dănilă, Cerlincă, Strugariu, C. Buziuc, C. Coroamă (toţi Foresta), Man, Jorza, I. Tănase, Stahl, M. Vlad, D. Covaci, Vîlceanu (toţi UTA BD), Ad. Cîrstea, S. Drăghici, R. Georgescu, Ov. Mihai, Piscanu, I. Marian, N. Mocanu, Târş (toţi CSM Rm. Vâlcea), Sorescu, Teuţ, Giuricici, Dănăricu, Ţugui (toţi ASU Poli), Parghel, Cr. Stoica, Rosciugă, A. Şerban (toţi Chindia), Val. Niculae, P. Ioniţă, Păduraru, Bakalli, Ad. Muşat (toţi Baloteşti), Cr. Matei (Academica / ACS Berceni), M. Ion, Matincă, Carp, Pădure, R. Lică, B. Iancu, R. Petre, Fl. Matei, M. Anton (toţi ACS Berceni), Pecilă, L. Olea, Cocîrlă, Cruceru (toţi Academica), Ţegle, Bedea, I. Cuc, D. Costea, A. Predescu, Miholca, Chiş-Toie (toţi Luceafărul), Al. Roşca, Sbârcea (ambii Juventus), Gojnea (CS Baloteşti / Academica)

Atacanți: Şt. Vasile (CS Afumaţi), D. Lung, Andrei Pătraşcu (ambii Şoimii Pâncota), Veress (Sepsi OSK), E. Nica, Rontea (ambii Baloteşti / Juventus), Fl. Cazan, Dr. Florea (ambii Juventus), I. Dinu, I. Iorga, Bg. Oancea, Borţoneanu, F. Paraschiv, Al. Ionescu (toţi Metalul), Mareş (Juventus / Dunărea), Dobra (Baloteşti / Dunărea), Al. Dincă, G. Toma (ambii Dunărea), Muscă (Juventus / Dacia Unirea), Ciucureanu, P. Ioan, Mucuţă (ambii Dacia Unirea), Ad. Petre (UTA BD), Brice Nanou, Luduşan (ambii Olimpia Satu Mare), Neguţ, Nisipeanu (ambii Chindia), D. Stancu, Bădulescu, Măcriş (toţi Berceni), P. Niţă, D. Mărgărit, D. Neamţu (toţi ASU Poli), M. Ion, M. Coman, Cioablă, D. Benzar, Onţel (toţi Academica), Stăvărache (Şoimii / Berceni), Zs. Lukacs (Luceafărul), S. Ivan (CS Mioveni), Angelescu, R. Moldoveanu (ambii FC Braşov)