Pe frf.ro veți descoperi la finalul fiecărei etape radiografia evoluțiilor jucătorilor Under 21 utilizați de echipele din Liga 2. După a 21-a rundă a sezonului, statistica bifează un total de 210 de jucători folosiţi în 194 de partide!

Ultima etapă din 2016 a eşalonului secund a adus noi premiere la nivelul jucătorilor sub 21 de ani folosiţi în competiţie. Astfel. aşa cum au anunţat cu o etapă în urmă, cei de la Dunărea Călăraşi i-au oferit şansa debutului unui nou jucător născut în 2001, atacantul Gabriel Toma (foto). Acesta este al doilea jucător care a evoluat în acest sezon şi va împlini 16 ani de abia în 2017, celălalt fiind chiar colegul său de echipă, Emanuel Dat.

Dunărea, singura echipa cu doi U16 prezenţi pe teren concomitent

Toma şi Dat s-au aflat pe teren în acelaşi timp, începând cu minutul 87 al meciului Dunărea – Metalul, stabilind un record al sezonului. Astfel, Dunărea Călăraşi a fost singura echipă care a avut doi jucători născuţi în 2001 prezenţi pe teren în acelaşi timp. Deşi născut cu trei săptămâni mai târziu decât coechipierul său, Gabriel Toma nu a depăşit recordul de vârstă al acestuia, în condiţiile în care Dat a debutat în Liga 2 la 15 ani, 7 luni şi 16 zile.

Etapa a 21-a a mai prilejuit debutul unui alt junior, Adrian Muşat de la CS Baloteşti, intrat pe teren în minutul 82 al partidei câştigate de formaţia ilfoveană, scor 3-2 cu Chindia. Muşat este primul jucător născut în 2000 care evoluează într-un meci oficial pentru gruparea ilfoveană şi, totodată, este al nouălea jucător născut în 2000 care a jucat în acest sezon al Ligii 2. Ceilalţi opt sunt Paşca, Dihel, Jurău (toţi Şoimii), Cocian (Olimpia), Calu (Dacia Unirea), L. Olea (Academica), Târş (CSM Rm. Vâlcea) şi Ad. Ioniţă (Chindia).

Trei jucători la primul lor gol în acest sezon

Lista marcatorilor sub 21 de ani s-a mărit după etapa a 21-a cu încă trei nume. Danciu (Dunărea) şi Kanalos (Olimpia) au punctat câte o dată pentru echipele lor, în timp ce Răuţă (Baloteşti) a înscris de două ori, dar o dată a făcut-o pentru echipa adversă, Chindia. Cu cei trei marcatori s-a ajuns la un total de 53 de jucători sub 21 de ani care au marcat (doar în porţile adverse) de 137 de ori.

Golgeter este Adrian Petre de la UTA Bătrâna Doamnă, autor a 18 reuşite, urmat de Neguţ (Chindia) cu 9 goluri, în timp ce Marius Coman (Academica) şi Laurenţiu Manole (FC Braşov) au punctat de câte şapte ori.

Iată tabloul complet al prezenței jucătorilor U21 în a 21-a etapă din Liga 2, cu mențiunea că marcatorii evidențiați sunt fotbaliști care fac parte din această categorie:

► CS Afumaţi – Luceafărul Oradea 0-0
Afumaţi: Covalschi, Şt. Vasile (ambii integralişti), Vl. Tudorache (titular, 85 de minute), Val. Costache (din minutul 85)
Luceafărul: I. Ban, Ţegle, Bedea (toţi integralişti), Zs. Lukacs (din minutul 72)

► CS Baloteşti – Chindia Târgovişte 3-2 (2-0)
Claudiu Herea (26. 64), Andrei Răuţă (42) / Liviu Mihai (51), Andrei Răuţă (61 – aut.)
Baloteşti: Răuţă (integralist), Val. Niculae (titular, 82 de minute), P. Ioniţă (titular, 72 de minute), Păduraru (din minutul 72), Ad. Muşat (din minutul 82)
Chindia: Neguţ, Cr. Stoica (ambii integralişti), Nisipeanu (titular, 86 de minute), Parghel (din minutul 86)

► Dunărea Călăraşi – Metalul Reşiţa 3-0 (1-0)
Bogdan Danciu (10), Baudouin Kanda (55), Rafael Licu (78)
Dunărea: Ţenea (integralist), Preoteasa (titular, 87 de minute), Licu (titular, 82 de minute), Danciu (titular, 79 de minute), Al. Dincă (din minutul 79), G. Toma (din minutul 82), Dat (din minutul 87)
Metalul: C. Dima, R. Petre, Dr. Matei, Borţoneanu (toţi integralişti), M. Ciobanu (titular, 72 de minute), Tassin (din minutul 72)

► Juventus Bucureşti – FC Braşov 2-1 (1-0)
Vasile Buhăescu (5), Remus Chipirliu (86) / Ştefan Grigorie (50)
Juventus: R. Stoian, Carabela (ambii integralişti), Dr. Florea (titular, 51 de minute), Fl. Cazan (din minutul 51)
FC Braşov: Băjan, P. Iacob, L. Manole (toţi integralişti)

► Olimpia Satu Mare – CS Mioveni 1-0 (0-0)
Tony Kanalos (71)
Olimpia: Anca-Trip, Krausz (ambii integralişti), Kanalos (titular, 90+1 minute), Luduşan (din minutul 83), Bura (din minutul 90+1)
Mioveni: Rădescu, Boboc, Tirică (toţi integralişti)

ASU Politehnica Timişoara – CSM Râmnicu Vâlcea 1-1 (1-0)
Daniel Birău (1) / Constantin Stoica (69)
ASU Poli: Gkakos, Motreanu, Dănăricu (toţi integralişti), Ţugui (din minutul 75)
CSM: Muţiu, D. Dumitraşcu (ambii integralişti), Piscanu (titular, 82 de minute), N. Mocanu (din minutul 82)

► UTA Bătrâna Doamnă – Foresta Suceava 1-0 (0-0)
Cristian Andor (54)
UTA BD: Burlă, I. Tănase, Ad. Petre (toţi integralişti), Cr. Costin (din minutul 68), Stahl (din minutul 76)
Foresta: Niga, Cerlincă, A. Mutu (toţi integralişti), Masella (titular, 84 de minute), Dănilă (din minutul 74)

Pe categorii de vârstă, cei mai mulţi jucători au fost cei născuţi în 1996 – 61 la număr, urmaţi de generaţia 1995 – 50 de jucători. Pe locul al treilea s-au aflat cei născuţi în 1997 (38), urmaţi de 1998 (33) şi 1999 (17). Din această etapă, la categoria 2000 avem nouă reprezentanţi după debutul lui Muşat, în timp ce la 2001 a apărut şi al doilea jucător, G. Toma, tot de la Dunărea.

Analizînd distribuţia pe posturi se poate observa că, din cei 210 de jucători care au bifat cel puţin o prezenţă în teren, în primele 21 runde, cei mai numeroşi sunt mijlocaşii, 99 la număr, urmaţi de fundaşi, cu 38 mai puţini.

Portari: Paşca (Şoimii Pâncota), Căucă (FC Braşov), Fila, R. Stoian (ambii Juventus), Anca-Trip (Olimpia), Al. Radu (Metalul), Gudea (Tărlungeni), Niga (Foresta), Căbuz, Muţiu (ambii CSM Rm. Vâlcea), Aioani (Chindia), C. Munteanu, Ed. Preda (ambii Berceni), Niczuly (Sepsi OSK), A. Constantinescu, Gkakos (ambii ASU Poli), Gârlea (Dacia Unirea)

Fundași: Al. Gheorghe, Covalschi (ambii CS Afumaţi), C. Covaci, D. Dan, Ţugulescu, Morschil, Jurău, Dulap (toţi Şoimii Pâncota), Fl. Dumbravă, P. Chiş, Tankó (toţi Sepsi OSK), Săftescu, Băjan (ambii FC Braşov), R. Alecsandru, Carabela (ambii Juventus), Tirică, Bg. Stancu (ambii CS Mioveni), Ciul (Olimpia), Dr. Matei, E. Matei, G. Nedelcu, M. Ciobanu, A. Ilie, C. Dima, Rzv. Petre (toţi Metalul), Ţenea, Codreanu, Mihuţ (toţi Dunărea), Ciortan, Nicolici, M. Zamfir (toţi Tărlungeni), A. Mutu, Turda, Aeroaiei, Masella (toţi Foresta), Copaci, Cr. Costin, Burlă, Celea (toţi UTA BD), D. Dumitraşcu (CSM Rm. Vâlcea), Todorov, Motreanu (ambii ASU Poli), Răuţă, Al. Grigore, Darie, A. Iordache (toţi Baloteşti), Fl. Niţă, Al. Vasile, M. Badea, Chireaţă (toţi Berceni), Butean, Perju, Fota, R. Crişan, Fl. Ştefan (toţi Academica), Fl. Drăgan, Al. Radu, I. Ban, Bactăr (toţi Luceafărul), Ad. Ioniţă (Chindia), Ed. Oprea (Dacia Unirea)

Mijlocași: Vl. Tudorache, Val. Costache, Al. Mitu (toţi CS Afumaţi), Ursoi, Ştrengar, D. Bogdan, Dihel, Farcaş, I. Ianc, Taïder (toţi Şoimii Pâncota), Jakab, Tofan (ambii Sepsi OSK), P. Iacob, Răchişan, L. Manole, Pamfile, Fl. Răsdan (toţi FC Braşov), Boboc, Rădescu, Ed. Florescu, Iamandi (toţi CS Mioveni), Cocian, Erdei, Krausz, Kanalos, Bura, D. Lukacs, Tudoran (toţi Olimpia), Ghimiş, Buzdugan, Pitulice, Şendroiu, Tessin, Cl. Ştefan (toţi Metalul), P. Radu, Licu, Preoteasa, Dat, Danciu (toţi Dunărea), D. Oprea, G. Niţă, Roşoagă, Calu, M. Iordache (toţi Dacia Unirea), V. Mihai, I. Anghel, G. Mihai, Şt. Niculae, R. Nae (toţi Tărlungeni), Dănilă, Cerlincă, Strugariu (toţi Foresta), Man, Jorza, I. Tănase, Stahl, M. Vlad, D. Covaci (toţi UTA BD), Ad. Cîrstea, S. Drăghici, R. Georgescu, Ov. Mihai, Piscanu, I. Marian, N. Mocanu, Târş (toţi CSM Rm. Vâlcea), Teuţ, Giuricici, Dănăricu, Ţugui (toţi ASU Poli), Parghel, Cr. Stoica, Rosciugă (toţi Chindia), Val. Niculae, P. Ioniţă, Păduraru, Bakalli, Ad. Muşat (toţi Baloteşti), M. Ion, Matincă, Carp, Pădure, Cr. Matei, R. Lică, B. Iancu, R. Petre, Fl. Matei, M. Anton (toţi Berceni), Pecilă, L. Olea, Gojnea, Cocîrlă (toţi Academica), Ţegle, Bedea, I. Cuc, D. Costea (toţi Luceafărul), Al. Roşca, Sbârcea (ambii Juventus)

Atacanți: Şt. Vasile (CS Afumaţi), D. Lung, Andrei Pătraşcu (ambii Şoimii Pâncota), Veress (Sepsi OSK), E. Nica, Fl. Cazan, Dr. Florea (toţi Juventus), I. Dinu, I. Iorga, Bg. Oancea, Borţoneanu, F. Paraschiv (toţi Metalul), Mareş (Juventus / Dunărea), Dobra, Al. Dincă, G. Toma (toţi Dunărea), Muscă, P. Ioan, Mucuţă (toţi Dacia Unirea), Ad. Petre (UTA BD), Brice Nanou, Luduşan (ambii Olimpia Satu Mare), Neguţ, Nisipeanu (ambii Chindia), D. Stancu, Bădulescu, Măcriş (toţi Berceni), P. Niţă, D. Mărgărit, D. Neamţu (toţi ASU Poli), M. Coman (Academica), Stăvărache (Şoimii/Berceni), Zs. Lukacs (Luceafărul), S. Ivan (CS Mioveni)