Pe frf.ro veți descoperi la finalul fiecărei etape radiografia evoluțiilor jucătorilor Under 21 utilizați de echipele din Liga 2. După a cincea rundă a sezonului, statistica bifează un total de 168 de jucători folosiţi în 50 de partide!

Runda a cincea a sezonului a adus pe teren un total de 99 de jucători Under 21, a doua ca cel mai mare număr de astfel de jucători folosiţi în Liga 2. În meciurile din această etapă au evoluat pentru prima dată în acest sezon 12 jucători sub 21 de ani, cei mai mulţi în tricoul celor de la ACS Berceni. Ilfovenii i-au avut în teren pe Beniamin Iancu, Mihai Anton, Junior Măcriş şi Florin Matei, toţi la primul lor meci oficial în Liga 2, în condiţiile în care primii doi au mai evoluat în eşalonul al treilea, iar Măcriş (foto, jos) are câte un meci în Cupa Ligii şi în Cupa României pentru FC Steaua Bucureşti.

Dacă Dunărea Călăraşi i-a folosit în premieră pe Dat şi Preoteasa, alte şase echipe au avut câte un "debutant" U21: Dulap (Şoimii), Al. Roşca (Juventus), Bg. Stancu (Mioveni), Luduşan (Olimpia), I. Marian (CSM Rm. Vâlcea), Zs. Lukacs (Luceafărul)

Emanuel Dat, noul record de vârstă al Ligii 2

Vedeta etapei a fost mijlocaşul Dunării, Emanuel Dat (foto, principal), care a evoluat în ultimele şase minute ale partidei de la Călăraşi, câştigată de echipa sa cu 2-0 în faţa Şoimilor. Primul jucător născut în 2001 care a evoluat în acest sezon, Dat a stabilit recordul campionatului ca vârstă, devenind cel mai tânăr jucător care a evoluat în primele cinci etape ale ediţiei 2016-2017, la 15 ani, 7 luni şi 16 zile. Născut la Fâşca, în comuna bihoreană Vârciorog, mijlocaşul a ajuns la Dunărea de la LPS Bihorul şi, în urmă cu aproape doi ani, a fost invitat să dea probe la academia din Salonic a clubului Arsenal Londra.

Stăvărache, primul U21 la două echipe diferite

Week-end-ul trecut a mai adus două repere în statistica Under 21 a sezonului, ambele legate de transferuri de jucători. Astfel, pentru arădeanul Dennis Man, revelaţia debutului de campionat, a fost ultimul meci în tricoul celor de la UTA Bătrâna Doamnă, prestaţiile sale din primele cinci etape, în care a marcat de cinci ori, aducându-i un transfer în Liga I, la FC Steaua Bucureşti.

Cel de-al doilea eveniment a fost legat de debutul lui Stăvărache la Şoimii Pâncota. Atacantul născut în 1997 a devenit, cu acest prilej, primul jucător Under 21 care a evoluat în acest sezon pentru două echipe diferite. Stăvărache a adunat 83 de minute în trei meciuri jucate pentru ACS Berceni, iar la debutul său la gruparea arădeană a fost integralist.

Lista marcatorilor U21 din runda a cincea s-a rezumat la un singur nume, Bogdan Dănăricu, autorul celui de-al gol al nou-promovatei ASU Poli, în victoria cu 2-0 în faţa Metalului Reşiţa.

Iată tabloul complet al prezenței jucătorilor români U21 în a cincea etapă din Liga 2, cu mențiunea că marcatorii evidențiați sunt fotbaliști care fac parte din această categorie:

Sepsi OSK Sfântu Gheorghe – FC Academica Clinceni 3-0 (0-0)
Attila Hadnagy (53), Dragoş Huiban (61), Daniel Ene (66)
Sepsi: Niczuly, P. Chiş, Dumbravă (toţi integralişti), Tofan (din minutul 85)
Academica: R. Crişan, Fota, Gojnea (toţi integralişti), Butean (titular, 56 de minute), M. Coman (din minutul 65), Fl. Ştefan (din minutul 75)

Olimpia Satu Mare – Luceafărul Oradea 1-0 (0-0)
Mihai Onicaş (90+4)
Olimpia: Anca-Trip, Ciul (ambii integralişti), Krausz (titular, 70 de minute), Luduşan (din minutul 46, înlocuit în minutul 76), Bura (din minutul 76)
Luceafărul: Bedea, Ţegle, Zs. Lukacs (toţi integralişti)

Dunărea Călăraşi – Şoimii Pâncota 2-0 (1-0)
Florin Ibrian (7, 52)
Dunărea: Ţenea, Preoteasa (ambii integralişti), Licu (titular, 39 de minute), Dobra (din minutul 39), Dat (din minutul 84)
Şoimii: Ţugulescu, Dulap, Andrei Pătraşcu, Stăvărache (toţi integralişti), Ursoi (titular, 58 de minute), Farcaş (titular, 84 de minute), Morschil (din minutul 58), D. Bogdan (din minutul 79), Ştrengar (din minutul 84)

CS Baloteşti – Dacia Unirea Brăila 1-1 (0-1)
Claudiu Herea (61-pen.) / Andrei Puşcaşu (12)
Baloteşti: Val. Niculae, Bakalli (ambii integralişti), Păduraru (titular, 66 de minute), Darie (din minutul 66)
Dacia Unirea: G. Niţă, Al. Muscă (ambii integralişti), D. Oprea (titular, eliminat în minutul 55 pentru cumul de galbene)

ACS Berceni – Foresta Suceava 0-1 (0-0)
Bogdan Rusu (74)
Berceni: R. Lică, M. Ion, Cr. Matei (toţi integralişti), B. Iancu (titular, 42 de minute), M. Anton (din minutul 42, schimbat în minutul 59), Măcriş (din minutul 59), Fl. Matei (din minutul 77)
Foresta: Niga, A. Mutu, Masella (toţi integralişti), Cerlincă (titular, 87 de minute), Dănilă (din minutul 87)

UTA Bătrâna Doamnă – CS Mioveni 0-0
UTA BD: Burlă (integralist), I. Tănase (titular, 66 de minute), Man (titular, 82 de minute), Jorza (din minutul 66), Stahl (din minutul 82)
Mioveni: Rădescu, Boboc (ambii integralişti), Tirică (titular, 45+3 de minute), Bg. Stancu (din minutul 45+3)

Chindia Târgovişte – CSM Râmnicu Vâlcea 3-0 (1-0)
Georgian Honciu (40), Cristian Cherchez (70, 87)
Chindia: Parghel, Neguţ (ambii integralişti), Cr. Stoica (titular, 71 de minute), Nisipeanu (din minutul 71)
CSM: Muţiu, D. Dumitraşcu (ambii integralişti), Piscanu (titular, 72 de minute), Ov. Mihai (din minutul 63), I. Marian (din minutul 72), Ad. Cîrstea (din minutul 76)

Juventus Bucureşti – CS Afumaţi 2-0 (2-0)
Remus Chipirliu (11), Liviu Băjenaru (25)
Juventus: R. Stoian, Carabela, Al. Roşca (toţi integralişti)
Afumaţi: Al. Gheorghe, Vl. Tudorache (ambii integralişti), Covalschi (titular, 47 de minute), Şt. Vasile (din minutul 47)

ASU Politehnica Timişoara – Metalul Reşiţa 2-0 (2-0)
Ştefan Blănaru (17), Bogdan Dănăricu (24)
ASU Poli: A. Constantinescu, Motreanu, Todorov, Giuricici (toţi integralişti), Dănăricu (titular, 56 de minute), D. Mărgărit (din minutul 64)
Metalul: Dr. Matei, E. Matei, Tassin (toţi titulari), Şendroiu (titular, 45 de minute), Cl. Ştefan (titular, 81 de minute), Bg. Oancea (titular, 90+2 minute), I. Dinu  (din minutul 46), G. Nedelcu (din minutul 81), M. Ciobanu (din minutul 90+2)

Unirea Tărlungeni – FC Braşov 0-0
Unirea: Ciortan, G. Mihai (ambii integralişti), I. Anghel (titular, 57 de minute), Şt. Niculae (din minutul 57)
FC Braşov: L. Manole, Fl. Răsdan, P. Iacob (toţi integralişti)

Pe categorii de vârstă, cei mai mulţi jucători au fost cei născuţi în 1996 – 55 la număr, urmaţi de generaţia 1995 – 44 de jucători. Pe locul al treilea s-au aflat cei născuţi în 1997 (26), urmaţi de 1998 (22) şi 1999 (17). Categoria 2000 a rămas cu cei trei reprezentanţi ai Şoimilor Pâncota, în timp ce la 2001 avem un prim jucător folosit în acest sezon.

Analizînd distribuţia pe posturi se poate observa că, din cei 168 de jucători care au bifat cel puţin o prezenţă în teren, în primele cinci runde, cei mai numeroşi sunt mijlocaşii, 78 la număr, urmaţi de fundaşi, cu 30 mai puţini.

Portari: Paşca (Şoimii Pâncota), Căucă (FC Braşov), Fila, R. Stoian (ambii Juventus), Anca-Trip (Olimpia), Al. Radu (Metalul), Gudea (Tărlungeni), Niga (Foresta), Muţiu (CSM Rm. Vâlcea), Aioani (Chindia), C. Munteanu, Ed. Preda (ambii Berceni), Niczuly (Sepsi OSK), A. Constantinescu (ASU Poli)

Fundași: Al. Gheorghe, Covalschi (ambii CS Afumaţi), C. Covaci, D. Dan, Ţugulescu, Morschil, Jurău, Dulap (toţi Şoimii Pâncota), Fl. Dumbravă, P. Chiş (ambii Sepsi OSK), Săftescu (FC Braşov), Carabela (Juventus), Tirică, Bg. Stancu (ambii CS Mioveni), Ciul (Olimpia), Dr. Matei, E. Matei, G. Nedelcu, M. Ciobanu, A. Ilie, C. Dima (toţi Metalul), Ţenea, Codreanu, Mihuţ (toţi Dunărea), Ciortan (Tărlungeni), A. Mutu, Turda, Aeroaiei, Masella (toţi Foresta), Cr. Costin, Burlă (ambii UTA BD), D. Dumitraşcu (CSM Rm. Vâlcea), Todorov, Motreanu (ambii ASU Poli), Răuţă, Al. Grigore, Darie (toţi Baloteşti), Fl. Niţă, Al. Vasile, M. Badea, Chireaţă (toţi Berceni), Butean, Perju, Fota, R. Crişan, Fl. Ştefan (toţi Academica), I. Ban, Bactăr (ambii Luceafărul)

Mijlocași: Vl. Tudorache (CS Afumaţi), Ursoi, Ştrengar, D. Bogdan, Dihel, Farcaş (toţi Şoimii Pâncota), Jakab, Tofan (ambii Sepsi OSK), P. Iacob, L. Manole, Pamfile, Fl. Răsdan (toţi FC Braşov), Boboc, Rădescu, Ed. Florescu, Iamandi (toţi CS Mioveni), Erdei, Krausz, Kanalos, Bura, D. Lukacs (toţi Olimpia), Ghimiş, Buzdugan, Pitulice, Şendroiu, Tessin, Cl. Ştefan (toţi Metalul), P. Radu, Licu, Preoteasa, Dat (toţi Dunărea), D. Oprea, G. Niţă (ambii Dacia Unirea), V. Mihai, I. Anghel, G. Mihai, Şt. Niculae (toţi Tărlungeni), Dănilă, Cerlincă (ambii Foresta), Man, Jorza, I. Tănase, Stahl, M. Vlad (toţi UTA BD), Ad. Cîrstea, S. Drăghici, R. Georgescu, Ov. Mihai, Piscanu, I. Marian (toţi CSM Rm. Vâlcea), Teuţ, Giuricici, Dănăricu, Ţugui (toţi ASU Poli), Parghel, Cr. Stoica, Rosciugă (toţi Chindia), Val. Niculae, P. Ioniţă, Păduraru, Bakalli (toţi Baloteşti), M. Ion, Matincă, Carp, Pădure, Cr. Matei, R. Lică, B. Iancu, Fl. Matei, M. Anton (toţi Berceni), Gojnea, Cocîrlă (ambii Academica), Ţegle, Bedea, D. Costea (toţi Luceafărul), Al. Roşca, Sbârcea (ambii Juventus)

Atacanți: Şt. Vasile (CS Afumaţi), D. Lung, Andrei Pătraşcu (ambii Şoimii Pâncota), Veress (Sepsi OSK), E. Nica, Fl. Cazan, Dr. Florea (toţi Juventus), I. Dinu, I. Iorga, B. Oancea (toţi Metalul), Mareş, Dobra, Dincă (toţi Dunărea), Muscă, P. Ioan, Mucuţă (toţi Dacia Unirea), Ad. Petre (UTA BD), Brice Nanou, Luduşan (ambii Olimpia Satu Mare), Neguţ, Nisipeanu (ambii Chindia), D. Stancu, Bădulescu, Măcriş (toţi Berceni), P. Niţă, D. Mărgărit (ambii ASU Poli), M. Coman (Academica), Stăvărache (Şoimii/Berceni), Zs. Lukacs (Luceafărul)