Pe frf.ro veți descoperi la finalul fiecărei etape radiografia evoluțiilor jucătorilor Under 21 utilizați de echipele din Liga 2. După a 31-a rundă a sezonului, statistica bifează un total de 242 de jucători folosiţi în 258 de partide!

A doua intermediară a eşalonului secund în 2017 a bifat o premieră la nivelul marcatorilor. Astfel, Constantin Dima (foto, în dreapta) a devenit primul fundaş născut în 1999 care a punctat pe tabela de marcaj. Împrumutat de la Dinamo la Metalul Reşiţa, internaţionalul de juniori, care va împlini 18 ani pe 21 iulie, a marcat singurul al echipei antrenate de Mihai Stoica în duelul cu Academica Clinceni. Dima este al doilea fundaş sub 18 ani care a înscris în ediţia 2016-2017 a eşalonului secund, primul fiind fundaşul stânga la Chindiei, Adrian Ioniţă, cel mai tânăr marcator al sezonului, la 16 ani, 8 luni şi 8 zile.

A 31-a etapă a consemnat un singur debut la nivelul jucătorilor sub 21 de ani, cel al atacantului Andrei Rontea, jucător împrumutat de la Juventus la CS Baloteşti. Acesta a intrat în ultimele şase minute ale partidei cu Sepsi, pierdută de gruparea ilfoveană, scor 0-2. Rontea este cel de-al treilea jucător care a schimbat clubul în 2017, debutând pentru noua echipă, fără a fi jucat un minut în actuala ediţie de campionat pentru gruparea de la care a plecat. Ceilalţi doi sunt portarul Vlad Ignat, transferat de la FC Braşov la Metalul Reşiţa şi mijlocaşul Moglan, adus de Dacia Unirea Brăila de la Afumaţi.

Iată tabloul complet al prezenței jucătorilor U21 în a 31-a etapă din Liga 2, cu mențiunea că marcatorii evidențiați sunt fotbaliști care fac parte din această categorie:

► UTA Bătrâna Doamnă – Olimpia Satu Mare 2-0 (1-0)
Sorin Strătilă (12), Marius Curtuiuş (90+3)
UTA BD: Burlă, Vîlceanu (ambii integralişti), Ad. Petre (titular, 41 de minute), I. Tănase (din minutul 41)
Olimpia: Krausz, Luduşan, Kanalos (toţi integralişti)

► ASU Politehnica Timişoara – Juventus Bucureşti 2-1 (1-1)
Mădălin Stancu (7), Ştefan Blănaru (54) / Remus Chipirliu (9)
ASU Poli: Gakos, Motreanu, Teuţ (toţi integralişti)
Juventus: R. Stoian, Fl. Ştefan (ambii integralişti), Fl. Cazan (titular, 65 de minute), Mareş (din minutul 65)

► Metalul Reşiţa – FC Academica Clinceni 1-1 (1-0)
Constantin Dima (44)
/ Andrei Niţu (59)
Metalul: Dr. Matei, Borţoneanu (ambii integralişti), C. Dima (titular, 45 de minute), Rzv. Petre (din minutul 46), F. Paraschiv (din minutul 87)
Academica: Bg. Stancu, Cruceru (ambii integralişti), M. Coman (titular, 83 de minute), D. Benzar (titular, 68 de minute), M. Ion (titular, 54 de minute), Onţel (din minutul 54), Perju (din minutul 68), Cioablă (din minutul 83)

► Dacia Unirea Brăila – CS Mioveni 1-0 (0-0)
Cosmin Neagu (55)
Dacia Unirea: G. Niţă (integralist), Roşoagă (titular, 84 de minute), Moglan (titular, 62 de minute), P. Ioan (din minutul 62), D. Oprea (din minutul 84)
Mioveni: Rădescu, Boboc, Ed. Florescu (toţi integralişti)

► Foresta Suceava – FC Braşov 0-0
Foresta: Niga, A. Mutu, Masella (toţi integralişti), Cerlincă (din minutul 55)
FC Braşov: Băjan, P. Iacob (ambii integralişti), R. Moldoveanu (titular, 45 de minute), Răchişan (din minutul 46)

► Chindia Târgovişte – Luceafărul Oradea 2-1 (2-0)
Crinel Stoica (33),
Cristian Cherchez (45+2 – pen.) / Constantin Roşu (90)
Chindia: Căbuz, D. Dumitraşcu, Neguţ (toţi integralişti), Cr. Stoica (din minutul 24)
Luceafărul: Bedea, I. Ban, Chiş-Toie (toţi integralişti), I. Cuc (din minutul 72), D. Costea (din minutul 81)

► CS Baloteşti – Sepsi OSK Sfântu Gheorghe 0-2 (0-0)
Attila Hadnagy (66), Vlad Bujor (85)
Baloteşti: P. Ioniţă, A. Răuţă (ambii integralişti), Gojnea (titular, 84 de minute), E. Nica (titular, 62 de minute), Dobra (din minutul 78), Rontea (din minutul 84)
Sepsi:
Niczuly, Vl. Olteanu (ambii integralişti), L. Manole (titular, 66 de minute), Greu (titular, 55 de minute), Jakab (din minutul 55)

Pe categorii de vârstă, după această etapă, jucătorii născuţi în 1996 au rămas la cota de 69 de fotbalişti, urmaţi de generaţia 1995 – 56 de jucători. La 1997 avem acum 43 de jucători, în timp ce la 1998 şi 1999, situaţia este neschimbată cu 37 şi respectiv 24 de fotbalişti. Fără modificări am rămas atât la 2000 – 11 jucători, cât şi la 2001 – 2 jucători.

Analizînd distribuţia pe posturi se poate observa că, din cei 242 de jucători care au bifat cel puţin o prezenţă în teren, în primele 31 de runde, cei mai numeroşi sunt mijlocaşii, 111 la număr, urmaţi de fundaşi, cu 45 mai puţini.

Portari: Paşca (Şoimii Pâncota), Căucă (FC Braşov), Fila, R. Stoian, Brie (toţi Juventus), Anca-Trip (Olimpia), Al. Radu (Metalul), Vl. Ignat (Metalul / FC Braşov),  Gudea (Tărlungeni), Niga (Foresta), Căbuz (Chindia / CSM Rm. Vâlcea), Muţiu (CS Afumaţi / CSM Rm. Vâlcea), Aioani (Chindia), C. Munteanu, Ed. Preda (ambii ACS Berceni), Niczuly, Fejér (ambii Sepsi OSK), A. Constantinescu, Gakos (ambii ASU Poli), Gîrlea (ASU Poli / Dacia Unirea), Began (Luceafărul), Alb. Popa (Dacia Unirea)

Fundași: Al. Gheorghe, Covalschi, Căliani (toţi CS Afumaţi), D. Dan (UTA BD / Şoimii Pâncota), C. Covaci, Ţugulescu, Morschil, Jurău, Dulap (toţi Şoimii Pâncota), Fl. Dumbravă, P. Chiş, Tankó, Vl. Olteanu (toţi Sepsi OSK), Săftescu (Chindia / FC Braşov), Băjan (FC Braşov), R. Alecsandru, Carabela (ambii Juventus), Tirică (CS Mioveni), Bg. Stancu (Academica / CS Mioveni), Ciul (Olimpia), Dr. Matei, E. Matei, G. Nedelcu, M. Ciobanu, A. Ilie, C. Dima, Rzv. Petre (toţi Metalul), Ţenea, Codreanu, Mihuţ (toţi Dunărea), Ciortan, Nicolici, M. Zamfir (toţi Tărlungeni), A. Mutu, Turda, Aeroaiei, Masella, A. Florescu (toţi Foresta), Copaci, Cr. Costin, Burlă, Celea (toţi UTA BD), D. Dumitraşcu (Chindia / CSM Rm. Vâlcea), Todorov, Motreanu (ambii ASU Poli), Răuţă, Al. Grigore, Darie, A. Iordache (toţi Baloteşti), Fl. Niţă, Al. Vasile, M. Badea, Chireaţă (toţi ACS  Berceni), Butean, Perju, Fota, R. Crişan, Chindriş (toţi Academica), Fl. Ştefan (Academica/Juventus), Fl. Drăgan, Al. Radu, I. Ban, Bactăr (toţi Luceafărul), Ad. Ioniţă (Chindia), Ed. Oprea (Dacia Unirea)

Mijlocași: Vl. Tudorache, Val. Costache, Al. Mitu (toţi CS Afumaţi), Ursoi, Ştrengar, D. Bogdan, Dihel, Farcaş, I. Ianc, Taïder (toţi Şoimii Pâncota), Jakab, Tofan, Greu (toţi Sepsi OSK), L. Manole (Sepsi / FC Braşov), P. Iacob, Răchişan, Pamfile, Fl. Răsdan, Tripşa, Cristil (toţi FC Braşov), Boboc, Rădescu, Ed. Florescu, Iamandi (toţi CS Mioveni), Cocian, Erdei, Krausz, Kanalos, Bura, D. Lukacs, Tudoran (toţi Olimpia), Ghimiş, Buzdugan, Pitulice, Şendroiu, Tassin, Cl. Ştefan (toţi Metalul), P. Radu, Licu, Preoteasa, Dat, Danciu, Modra (toţi Dunărea), D. Oprea, G. Niţă, Roşoagă, Calu, M. Iordache, Moglan, Puia (toţi Dacia Unirea), V. Mihai, I. Anghel, G. Mihai, Şt. Niculae, R. Nae (toţi Tărlungeni), Dănilă, Cerlincă, Strugariu, C. Buziuc, C. Coroamă (toţi Foresta), Man, Jorza, I. Tănase, Stahl, M. Vlad, D. Covaci, Vîlceanu (toţi UTA BD), Ad. Cîrstea, S. Drăghici, R. Georgescu, Ov. Mihai, Piscanu, I. Marian, N. Mocanu, Târş (toţi CSM Rm. Vâlcea), Teuţ, Giuricici, Dănăricu, Ţugui (toţi ASU Poli), Parghel, Cr. Stoica, Rosciugă, A. Şerban (toţi Chindia), Val. Niculae, P. Ioniţă, Păduraru, Bakalli, Ad. Muşat (toţi Baloteşti), Cr. Matei (Academica / ACS Berceni), M. Ion, Matincă, Carp, Pădure, R. Lică, B. Iancu, R. Petre, Fl. Matei, M. Anton (toţi ACS Berceni), Pecilă, L. Olea, Cocîrlă, Cruceru (toţi Academica), Ţegle, Bedea, I. Cuc, D. Costea, A. Predescu, Miholca, Chiş-Toie (toţi Luceafărul), Al. Roşca, Sbârcea (ambii Juventus), Gojnea (CS Baloteşti / Academica)

Atacanți: Şt. Vasile (CS Afumaţi), D. Lung, Andrei Pătraşcu (ambii Şoimii Pâncota), Veress (Sepsi OSK), E. Nica, Rontea (ambii Baloteşti / Juventus), Fl. Cazan, Dr. Florea (ambii Juventus), I. Dinu, I. Iorga, Bg. Oancea, Borţoneanu, F. Paraschiv, Al. Ionescu (toţi Metalul), Mareş (Juventus / Dunărea), Dobra (Baloteşti / Dunărea), Al. Dincă, G. Toma (ambii Dunărea), Muscă (Juventus / Dacia Unirea), Ciucureanu, P. Ioan, Mucuţă (ambii Dacia Unirea), Ad. Petre (UTA BD), Brice Nanou, Luduşan (ambii Olimpia Satu Mare), Neguţ, Nisipeanu (ambii Chindia), D. Stancu, Bădulescu, Măcriş (toţi Berceni), P. Niţă, D. Mărgărit, D. Neamţu (toţi ASU Poli), M. Ion, M. Coman, Cioablă, D. Benzar, Onţel (toţi Academica), Stăvărache (Şoimii / Berceni), Zs. Lukacs (Luceafărul), S. Ivan (CS Mioveni), Angelescu, R. Moldoveanu (ambii FC Braşov)