Pe frf.ro veți descoperi la finalul fiecărei etape radiografia evoluțiilor jucătorilor Under 21 utilizați de echipele din Liga 2. După a patra rundă a sezonului, statistica bifează un total de 156 de jucători folosiţi în 40 de partide!

În a patra etapă a sezonului, am contorizat 96 de jucători Under 21, 14 dintre aceştia evoluând pentru prima dată în acest sezon al Ligii 2. Metalul Reşiţa a avut cei mai mulţi români, doi la număr, Claudiu Ştefan şi căpitanul naţionalei U18 a României, Constantin Dima, ultimul împrumutat de la Dinamo. Alte zece echipe au folosit câte un jucător sub 21 de ani în premieră: A. Constantinescu (ASU Poli), Andrei Pătraşcu (Şoimii), Fl. Răsdan (FC Braşov, foto, jos), Iamandi (Mioveni), Erdei (Olimpia), Dincă (Dunărea), Piscanu (CSM Rm. Vâlcea), Darie (Baloteşti), R. Lică (Berceni) şi D. Costea (Luceafărul).

După albanezul Bakalli şi ivorianul Brice Nanou, alţi doi străini au apărut pe foile de joc de sâmbătă. Dacă italianul Masella, care a şi marcat la debutul sub culorile Forestei, a mai evoluat în acest eşalon şi în sezonul trecut, în schimb francezul Ken Tassin este noutatea absolută, fiind adus de Metalul Reşiţa de la AS Cannes.

Carabela şi Adrian Petre au învins singuri Luceafărul şi Metalul

După ce Dennis Man a fost eroul Aradului timp de trei etape, sâmbăta trecută a fost rândul unui alt internaţional de juniori al UTA-ei BD să fie vedeta principală. Adrian Petre (foto principal), atacantul naţionalei sub 19 ani a României, a decis soarta partidei de la Snagov, cu Metalul Reşiţa, înscriind unicul gol al întâlnirii.

O poveste asemănătoare s-a întâmplat şi la Sânmartin, acolo unde un alt jucător sub 21 de ani, jucătorul de bandă stânga, Iulian Carabela (foto, jos, în stânga), a marcat singurul gol al partidei, iar Juventus a plecat acasă cu toate punctele puse în joc.

Chiar dacă nu a învins de unul singur pe Dunărea Călăraşi, Laurenţiu Manole a fost omul meciului pentru FC Braşov, înscriind două din cele trei goluri ale echipei sale. Lista marcatorilor sub 21 de ani l-a mai cuprins şi pe Alexandru Muscă, care a contribuit cu un gol la victoria cu 4-1 a Daciei Unirea Brăila, în meciul cu ASU Poli.

Iată tabloul complet al prezenței jucătorilor români U21 în a patra etapă din Liga 2, cu mențiunea că marcatorii evidențiați sunt fotbaliști care fac parte din această categorie:

► Academica Clinceni – Chindia Târgovişte 0-2
Cristian Cherchez (20, 43)
Academica: R. Crişan, Fota, Fl. Ştefan (toţi integralişti), M. Coman (titular, 70 de minute), Gojnea (din minutul 60), Butean (din minutul 70)
Chindia: Parghel (integralist), Neguţ (titular, 77 de minute), Cr. Stoica (titular, 85 de minute), Nisipeanu (din minutul 77), Rosciugă (din minutul 85)

► Foresta Suceava – CS Baloteşti 4-1
Marius Matei (21,42), Alessandro Masella (51), Vlad Bujor (87) / Valentin Andrei (89)
Foresta: Niga, A. Mutu, Masella (toţi integralişti), Cerlincă (titular, 81 de minute), Dănilă (din minutul 81)
Baloteşti: Darie, P. Ioniţă (ambii integralişti), Bakalli (titular, 62 minute), Val. Niculae (din minutul 62)

► Metalul Reşiţa – UTA Bătrâna Doamnă 0-1
Adrian Petre
(70)
Metalul: Dr. Matei, E. Matei, C. DIma, Tassin, Şendroiu, Bg. Oancea (toţi integralişti), Cl. Ştefan (din minutul 22 până în minutul 78), G. Nedelcu (din minutul 84)
UTA BD: Man, Burlă (ambii integralişti), I. Tănase (titular, 45 de minute), Ad. Petre (din minutul 46)

► CS Mioveni – Unirea Tărlungeni 1-0
Cosmin Năstăsie (55)
Mioveni: Tirică, Boboc (ambii integralişti), Rădescu (titular, 89 de minute), Iamandi (din minutul 89)
Unirea: Gudea, Ciortan, G. Mihai (toţi integralişti), Şt. Niculae (din minutul 69)

Şoimii Pâncota – Olimpia Satu Mare 0-9
Vasile Pop (12, 15 – pen., 37, 68 – pen.), Silviu Pană (23, 75), Bogdan Faur (32), Dumitru Muntean (34), Rareş Takacs (77)
Şoimii: Ţugulescu, Morschil, Ştrengar, Farcaş, Andrei Pătraşcu (toţi integralişti), D. Dan (titular, 45 de minute), D. Bogdan (titular, 83 de minute), Dihel (din minutul 46), D. Lung (din minutul 70), C. Covaci (din minutul 83)
Olimpia: Anca-Trip, Ciul, Krausz (toţi integralişti), Erdei (din minutul 46)

Luceafărul Oradea – Juventus Bucureşti 0-1
Iulian Carabela (73)
Luceafărul: I. Ban, Ţegle (ambii integralişti), Bedea (titular, 78 de minute), D. Costea (din minutul 78)
Juventus: R. Stoian, Carabela (ambii integralişti), Fl. Cazan (titular, 87 de minute), E. Nica (din minutul 87)

CS Afumaţi – Sepsi OSK Sfântu Gheorghe 1-1
Roland Niczuly (50 – autogol) /Szilárd Mitra (35)
Afumaţi: Al. Gheorghe, Covalschi, Vl. Tudorache (toţi integralişti)
Sepsi: Niczuly (integralist), P. Chiş (titular, 60 de minute), Jakab (titular, 82 de minute), Tofan (din minutul 60), Veress (din minutul 82)

Dacia Unirea Brăila – ASU Poli Timişoara 4-1
Cosmin Neagu (42, 54), Alexandru Muscă (57), Andrei Puşcaşu (59) / Ştefan Blănaru (26)
Dacia Unirea: D. Oprea, G. Niţă, Al. Muscă (toţi integralişti)
ASU Poli: A. Constantinescu (integralist), Ţugui (titular, 45 de minute), P. Niţă (titular, 75 de minute), Dănăricu (din minutul 46), Motreanu (din minutul 64)

FC Braşov Dunărea Călăraşi 3-0
Laurenţiu Manole (62,90+3), Sabrin Sburlea (85)
FC Braşov: L. Manole, Fl. Răsdan, P. Iacob (toţi integralişti)
Dunărea: Ţenea (integralist), P. Radu (titular, 65 de minute), Licu (titular, 74 de minute), Mareş (din minutul 65), Dincă (din minutul 74)

► CSM Râmnicu Vâlcea – ACS Berceni 2-0
Călin Cristea (6), Bogdan Geantă (88)
CSM: Muţiu (integralist), Ad. Cîrstea (titular, 38 de minute), R. Georgescu (titular, 65 de minute), Piscanu (din minutul 38), Ov. Mihai (din minutul 65)
Berceni: R. Lică, Cr. Matei (ambii integralişti), M. Badea (titular, 62 de minute), M. Ion (titular, 87 de minute), Fl. Niţă (din minutul 62), Stăvărache (din minutul 75)

Pe categorii de vârstă, cei mai mulţi jucători au fost cei născuţi în 1996 – 51 la număr, urmaţi de generaţia 1995 – 40 de jucători. Pe locul al treilea s-au aflat cei născuţi în 1997 (24), urmaţi de 1998 (21) şi 1999 (17). În continuare, la categoria 2000 au rămas doar cei trei reprezentanţi ai Şoimilor Pâncota, Paşca, Dihel şi Jurău.

Analizînd distribuţia pe posturi se poate observa că, din cei 156 de jucători care au bifat cel puţin o prezenţă în teren, în primele patru runde, cei mai numeroşi sunt mijlocaşii, 71 la număr, urmaţi de fundaşi, cu 25 mai puţini.

Portari: Paşca (Şoimii Pâncota), Căucă (FC Braşov), Fila, R. Stoian (ambii Juventus), Anca-Trip (Olimpia), Al. Radu (Metalul), Gudea (Tărlungeni), Niga (Foresta), Muţiu (CSM Rm. Vâlcea), Aioani (Chindia), C. Munteanu, Ed. Preda (ambii Berceni), Niczuly (Sepsi OSK), A. Constantinescu (ASU Poli)

Fundași: Al. Gheorghe, Covalschi (ambii CS Afumaţi), C. Covaci, D. Dan, Ţugulescu, Morschil, Jurău (toţi Şoimii Pâncota), Fl. Dumbravă, P. Chiş (ambii Sepsi OSK), Săftescu (FC Braşov), Carabela (Juventus), Tirică (CS Mioveni), Ciul (Olimpia), Dr. Matei, E. Matei, G. Nedelcu, M. Ciobanu, A. Ilie, C. Dima (toţi Metalul), Ţenea, Codreanu, Mihuţ (toţi Dunărea), Ciortan (Tărlungeni), A. Mutu, Turda, Aeroaiei, Masella (toţi Foresta), Cr. Costin, Burlă (ambii UTA BD), D. Dumitraşcu (CSM Rm. Vâlcea), Todorov, Motreanu (ambii ASU Poli), Răuţă, Al. Grigore, Darie (toţi Baloteşti), Fl. Niţă, Al. Vasile, M. Badea, Chireaţă (toţi Berceni), Butean, Perju, Fota, R. Crişan, Fl. Ştefan (toţi Academica), I. Ban, Bactăr (ambii Luceafărul)

Mijlocași: Vl. Tudorache (CS Afumaţi), Ursoi, Ştrengar, D. Bogdan, Dihel, Farcaş (toţi Şoimii Pâncota), Jakab, Tofan (ambii Sepsi OSK), P. Iacob, L. Manole, Pamfile, Fl. Răsdan (toţi FC Braşov), Boboc, Rădescu, Ed. Florescu, Iamandi (toţi CS Mioveni), Erdei, Krausz, Kanalos, Bura, D. Lukacs (toţi Olimpia), Ghimiş, Buzdugan, Pitulice, Şendroiu, Tessin, Cl. Ştefan (toţi Metalul), P. Radu, Licu (ambii Dunărea), D. Oprea, G. Niţă (ambii Dacia Unirea), V. Mihai, I. Anghel, G. Mihai, Şt. Niculae (toţi Tărlungeni), Dănilă, Cerlincă (ambii Foresta), Man, Jorza, I. Tănase, Stahl, M. Vlad (toţi UTA BD), Ad. Cîrstea, S. Drăghici, R. Georgescu, Ov. Mihai, Piscanu (toţi CSM Rm. Vâlcea), Teuţ, Giuricici, Dănăricu, Ţugui (toţi ASU Poli), Parghel, Cr. Stoica, Rosciugă (toţi Chindia), Val. Niculae, P. Ioniţă, Păduraru, Bakalli (toţi Baloteşti), M. Ion, Matincă, Carp, Pădure, Cr. Matei, R. Lică (toţi Berceni), Gojnea, Cocîrlă (ambii Academica), Ţegle, Bedea, D. Costea (toţi Luceafărul), Sbârcea (Juventus)

Atacanți: Şt. Vasile (CS Afumaţi), D. Lung, Andrei Pătraşcu (ambii Şoimii Pâncota), Veress (Sepsi OSK), E. Nica, Fl. Cazan, Dr. Florea (toţi Juventus), I. Dinu, I. Iorga, B. Oancea (toţi Metalul), Dobra, Mareş, DIncă (toţi Dunărea), Muscă, P. Ioan, Mucuţă (toţi Dacia Unirea), Ad. Petre (UTA BD), Brice Nanou (Olimpia Satu Mare), Neguţ, Nisipeanu (ambii Chindia), D. Stancu, Bădulescu, Stăvărache (toţi Berceni), P. Niţă, D. Mărgărit (ambii ASU Poli), M. Coman (Academica)