Prima intermediară a sezonului a consemnat un nou record ca număr de goluri marcate, 39 la număr. Precedenta performanţă s-a înregistrat în runda a şasea, atunci când s-a marcat de 36 de ori.

Debutul intermediarei a fost unul în forţă, cu 13 goluri înscrise în cele două meciuri disputate marţi. A urmat primul meci al zilei de miercuri, în care s-a înscris de cinci ori, patru dintre reuşite fiind consemnate în dreptul liderului Sportul Snagov, iar una în dreptul Baloteştiului.

UTA Arad a reuşit al doilea “set” al rundei

Rămasă fără antrenor, după plecarea lui Bogdan Andone la colega de eşalon ACS Energeticianul, FC Metaloglobus a suferit cel mai drastic eşec din acest sezon, deşi a condus cu 1-0 pe UTA Arad, chiar pe terenul acesteia. Al patrulea gol stagional al lui Herea a fost urmat de alte trei ale gazdelor, prin Manea (foto), Pop şi Cubleşan. Ultimii doi au mai punctat încă o dată şi în repriza secundă, între reuşitele lor intercalându-se cea a lui David Popa.

Fostul antrenor al bucureştenilor a fost la un pas de un debut cu dreptul, după ce Energeticianul a fost egalată în minutul 90, în deplasarea de la Ripensia. Şutul de la 22 de metri al lui Apro a anulat avantajul obţinut prin golul lui Stoenac şi Bogdan Andone a trebuit să se mulţumească doar cu un egal.

Fără victorie în zona retrogradării

Prin punctul scos pe teren propriu, Ripensia a urcat pe locul 14 în clasament, depăşindu-le pe ASSCS Farul şi Luceafărul, ambele învinse în intermediară. Ca o curiozitate, actualele ocupante ale locurilor 15-20 au terminat etapa pe zero, fiind învinse pe linie.

Dacă Baloteştiul a pierdut meciul cu liderul, în schimb Aerostar a fost învinsă la scor de neprezentare în Colentina, pe terenul celor de la Daco-Getica. Iar ASSCS Farul, ACS Poli şi Dacia Unirea au capotat pe teren propriu, timişorenii fiind singuri care au marcat gol.

Derby-ul Argeşului, decis la ultima fază

Ultimul meci al rundei a fost derby-ul dintre CS Mioveni şi Fotbal Club Argeş, programat la lumina reflectoarelor stadionului din Mioveni. Gazdele s-au văzut nevoite să îşi schimbe planul tactic după 34 de minute, ca urmare a eliminării lui Kilyen, pentru două galbene.

Deşi au avut superioritate numerică, oaspeţii au avut nevoie de o execuţie spectaculoasă la ultima fază a prelungirilor pentru a lua toate cele trei puncte puse în joc. Ionuţ Şerban a şutat de la 25 de metri, din alergare, iar portarul Sima nu a reuşit decât să atingă balonul, care s-a oprit în vinclul porţii Mioveniului