Dintre cele şase echipe rămase în cursa pentru promovarea în Liga 1, una singură a trecut la următoarea fază a pregătirilor, disputând joi dimineaţă un amical, contra celor de la Dinamo, scor 0-1.

Partida a avut loc cu începere de la ora 11:00, pe terenul central al bazei de pregătire de la Săftica, în cantonamentul grupării din Liga 1. Cele două echipe s-au aflat la primul meci amical după pauza impusă de pandemia COVID-19 şi s-a disputat cu respectarea strictă a protocolului medical prevăzut în acest moment.

Din acest motiv, la partidă nu a fost permisul accesul presei şi al spectatorilor, restricţiile afectând inclusiv o parte dintre reprezentanţii celor două cluburi, cărora li s-a dat voie să intre într-un număr limitat.

Rapid a folosit echipe diferite în fiecare repriză

Gruparea din eşalonul secund a ratat cele mai multe ocazii în prima repriză, două la număr, ambele prin Drăghiceanu. Mijlocaşul Rapidului a executat foarte periculos două lovituri libere (minutele 17 şi 36), însă la prima a intervenit salvator portarul Straton, iar la a doua balonul a lovit bara.

În repriza secundă, oaspeţii de azi l-au păstrat din formula de start doar pe Hlistei, restul jucătorilor fiind schimbaţi. Şi acesta a părăsit terenul, la un minut după ce Dinamo a deschis scorul prin sârbul Perovic (59), care a înscris cu o lovitură de cap, după un corner.

Goge şi Valentin Alexandru au fost menajaţi, fiind uşor accidentaţi.

Conform protocolului anunţat de clubul Dinamo pentru acest amical,  pentru evitarea răspândirii virusului COVID-19, meciul a fost arbitrat de reprezentanţi din cadrul celor două cluburi, la centru aflându-se Ştefan Grigorie, actualul antrenor secund al giuleştenilor.

SC DINAMO 1948 SA – FOTBAL CLUB RAPID 1-0 (0-0) Perovic 59

Dinamo: Straton – Kostrna, Mih. Popescu, R. Grigore, Sin – I. Șerban, I. Filip – Ahmed Bani, Montini (Neicuțescu 23′), Sorescu – D. Popa
Au mai jucat, după pauză: Piscitelli, Kilyen, Puljic, Borcea, Skovajsa, Al. Răuță, Mrzljak, Mihaiu, Fabbrini, V. Lazăr și Perovic.
Antrenor: Adrian Mihalcea

Rapid: Mih. Popa (Tătaru 46′) – I. Voicu (Băjan 46′), Mallo (Bg. Manole 46′), Al. Iacob (Bonnin 46′), Copaci (Finica 46′) – Djuric (Jorza 46′), R. Lazăr (Piriz 46′) – Drăghiceanu (Sefer 46′), Alami (Cârstocea 46′), G. Crețu (Al. Dulca 46′) – Hlistei (N. Georgescu 60′)
Antrenor: Dan Alexa