Programată pe durata a trei zile, a 33-a rundă a ediţiei 2016-2017 din Liga 2 a debutat vineri cu meciul de la Baloteşti, dintre formaţia locală şi Olimpia Satu Mare (foto). Ilfovenii au demonstrat că parcursul din acest an pe teren propriu nu a fost unul întâmplător, Baloteştiul suferind un singur eşec în cinci meciuri, cu Sepsi, la care s-a mai adăugat egalul cu FC Braşov, două dintre echipele implicate în lupta pentru promovare. În rest, echipa pregătită de Augustin Călin a terminat învingătoare, aşa cum a făcut-o şi vineri, în meciul cu Olimpia. Unicul gol al partidei a fost reuşit de juniorul Eugen Nica, împrumutat în pauza de iarnă de la liderul Juventus Bucureşti.

Al doilea meci al zilei a avut loc la Mioveni, acolo unde gazdele au fost conduse la pauză cu 2-0 de Academica Clinceni, prin dubla lui Chiacu. Ceea ce părea a fi o surpriză, prin prisma locurilor din clasament, s-a dovedit a fi doar o impresie, pentru că gazdele au făcut o repriză secundă excelentă, restabilind egalitatea, după reuşitele lui Florescu şi Ionuţ Stoica. Cu cinci minute înainte de final, Nilă a dat lovitura din careul de şase metri al ilfovenilor şi Mioveniul a reintrat în cărţile promovării, egalându-i la puncte pe cei de la Sepsi, care vor închide etapa cu derby-ul de la Târgovişte, cu Chindia. Cu două puncte deasupra Mioveniului şi a echipei din Sfântu Gheorghe se află pentru moment UTA Bătrâna Doamnă, care a obţinut trei puncte la "masa verde" din meciul cu Unirea Tărlungeni.

Etapa va continua sâmbătă, cu alte trei partide, la Suceava, Snagov şi Timişoara, programul integral şi clasamentul la zi fiind disponibile mai jos:

05.05.2017, ora 11:00

CS Baloteşti – Olimpia Satu Mare 1-0 (1-0)

05.05.2017, ora 15:30

CS Mioveni – FC Academica Clinceni 3-2 (0-2)

CSM Râmnicu Vâlcea – CS Afumaţi 0-3
Gazdele s-au retras din campionat după etapa a 21-a şi vor pierde la masa verde toate meciurile din retur

UTA Bătrâna Doamnă – Unirea Tărlungeni 3-0
Oaspeţii s-au retras din campionat după etapa a 21-a şi vor pierde la masa verde toate meciurile din retur