Prima intermediară a sezonului 2016-2017 al Ligii 2 nu a adus schimbări importante în fruntea clasamentului. Primele trei clasate s-au impus pe linie, păstrându-şi poziţia în clasament. În afara podiumului s-a produs schimbare de locuri între Foresta şi UTA Bătrâna Doamnă, arădenii trecând pe locul 4, iar sucevenii coborând pe cinci. Foresta a fost la câteva minute de a şasea victorie consecutivă, dar Academica a reuşit să revină miraculos şi să egaleze la trei în prelungirile partidei, după ce tabela a arătat 1-3 în minutul 88.

CSM Râmnicu Vâlcea a produs surpriza etapei prin victoria de la Brăila, în condiţiile în care echipa lui Ionel Gane a pierdut cele trei meciuri jucate în septembrie, înaintea intermediarei. Eroul oaspeţilor a fost experimentatul Florin Costea, legitimat de CSM la începutul săptămânii, atacantul de 31 de ani înscriind singurul gol al partidei.

La Şiria, ASU Poli a obţinut prima victorie externă din acest sezon, după 3-0 cu Şoimii Pâncota, în timp ce Unirea Tărlungeni a plecat cu un punct de la Afumaţi, printr-un gol marcat în prelungirile partidei. În celelalte meciuri ale rundei, Sepsi OSK şi CS Mioveni au obţinut victorii clare cu Dunărea, respectiv ACS Berceni, urcând câteva locuri în clasament.