FC Petrolul Ploieşti a trecut prin emoţii mari în epilogul rundei cu numărul 37 din Liga 2 Casa Pariurilor, disputat duminică la Arad. Ploieştenii nu îşi permiteau paşi greşiţi, orice alt rezultat în afară de victorie însemnând ieşirea din cursa pentru locul de baraj.

Însă meciul a început prost pentru oaspeţi, care s-au văzut conduşi cu 2-0 după 43 de minute de joc. Juniorul Oroian (18 ani), aflat la primul meci ca titular, a prins un şut de excepţie din afara careului şi a deschis scorul cu ajutorul barei transversale, făcând inutil plonjonul lui Cezar Lungu. Era minutul 31 şi arădenii au mai punctat încă o dată prin experimentatul Şeroni, care a trimis cu capul de deasupra apărării adverse, iar Marinescu a respins din poartă, dar în spatele transversalei

După doar un minut de la golul arădenilor, a venit şi prima reuşită a oaspeţilor, după ce Marinescu i-a pasat lui Arnăutu, acesta l-a fentat din corp pe Copaci, şi-a făcut mingea spre dreapta şi a marcat cu un şut de la 15 metri.

Calificata la baraj se decide în ultima etapă

Speranţele prahovenilor au renăscut în a doua parte a reprizei secunde, după golul lui Marinescu (65). Noul intrat Rusu a trimis un balon care a trecut prin careu, printre picioarele mai multor adverse, iar căpitanul Petrolului a venit din spate, prin alunecare, trimiţând în plasă.

Aceeaşi pereche de jucători a fost implicată şi la golul de 3-2, doar că rolurile s-au inversat. Marinescu a executat un corner, Rusu s-a înălţat în faţa lui Orlic şi a marcat cu capul în poarta goală (78). Scorul final a fost stabilit de Arnăutu (88), care a transformat un penalty acordat după ce a fost faultat în careu de Şeroni.

Ploieştenii au rămas pe locul 4 după acest succes, dar sunt la două puncte de U Cluj, actuala ocupantă a poziţiei care duce la barajul pentru promovarea în Liga I. În ultima etapă, clujenii vor primi vizita celor de la Pandurii, în timp ce Petrolul va întâlni pe Academica, echipă care a promovat matematic în actuala rundă.

Pentru a termina pe locul 3, echipa antrenată de Gheorghe Mulţescu trebuie să învingă, iar U Cluj să obţină cel mult un egal, ploieştenii având avantajul jocurilor directe.