Runda a treia a debutat vineri, când s-au disputat, de la aceeaşi oră, partidele de la Ploieşti şi Mioveni, ambele câştigate de către gazde. Dacă ploieştenii s-au impus la limită în duelul cu Pandurii, scor 2-1, în schimb argeşenii au trecut de CS Baloteşti la scor de neprezentare.

Petrolul a rămas neînvinsă şi a urcat în fotoliul de lider

Duelul de pe “Ilie Oană” a început cu dreptul pentru gazde, care au deschis scorul încă din minutul 3, prin Arnăutu, care a transformat un penalty obţinut de Şaim Tudor. Scorul pauzei a fost stabilit în minutul 40, la o eroare a defensivei gorjene, la care acelaşi Tudor a trimis spre poarta goală, balonul atingându-l pe drum şi pe căpitanul Ghinga.

Ultimul gol al meciului a venit cu cinci minute înainte de final, când un contraatac al Pandurilor a fost finalizat de Pîrvulescu, după ce i-a suflat balonul lui Cruceru. Cu această victorie, Petrolul a acumulat şapte puncte şi a trecut pe primul loc pentru moment, având un punct peste Energeticianul, CS Mioveni şi Chindia

Baloteştiul, singura echipă fără gol marcat

Al treilea meci din acest sezon pentru CS Baloteşti nu a adus nici măcar primul gol reuşit în mandatul lui Emil Ursu. Ilfovenii au capotat pe terenul celor de la CS Mioveni, bifând al treilea eşec consecutiv fără gol marcat.

Cosmin Năstăsie a deschis scorul pentru argeşeni, după 21 de minute de joc, iar repriza a doua a mai consemnat două reuşite pentru CS Mioveni. Mai întâi veteranul Ayza a dus scorul la 2-0 (72), în timp ce rezerva Coşereanu a închis tabela în prelungiri. Echipa antrenată de Iordan Eftimie a urcat pe locul 3, la golaveraj, având acelaşi număr de puncte ca şi Energeticianul şi Chindia.