Ziua de miercuri a început cu o victorie confortabilă a liderului, care i-a stricat lui Ciprian Niţă debutul pe banca Baloteştiului, scor 4-0, Academica înscriind de două ori în fiecare repriză. După acest succes, gruparea antrenată de Ilie Poenaru s-a distanţat la şapte puncte de ocupanta locului secund AS FC U Cluj, aflată la egalitate de puncte cu Chindia. Dar a dâmboviţenii au un meci în minus, programat joi de la ora 17:30, pe terenul Ripensiei, astfel că aceştia pot urca pe locul secund dacă vor obţine cel puţin un rezultat de egalitate.

Snagovul în picaj, după al treilea eşec la rând

Criza prin care trece fostul lider de acum trei etape s-a acutizat, în condiţiile în care Sportul Snagov a bifat ieri al treilea eşec consecutiv. După 1-3 la Arad şi 0-2 cu Academica Clinceni la Ghermăneşti, echipa pregătită de Eugen Trică a capotat pe teren propriu pentru a doua oară la rând. Ilfovenii au primit vizita celor de la Luceafărul Oradea, care a intrat la cabine cu un avantaj de două goluri, după reuşitele lui Vasile Pop (din penalty) şi Dulca din ultimele trei minute ale reprizei.

Orădenii s-au distanţat la trei goluri prin reuşita lui Preoteasa, dar Lucian Ion şi Alex Ioniţă le-au redat speranţe gazdelor. Problema învingătoarei a fost lămurită de reuşita lui Luduşan din minutul 89, astfel că Luceafărul s-a întors acasă cu trei puncte preţioase în lupta pentru evitarea retrogradării, iar Snagovul a coborât pe 5.

Petrolul a suferit primul eşec pe teren propriu

Revitalizată de venirea lui Gigi Mulţescu pe banca tehnică, sub conducerea căruia a bifat două victorii consecutive ce au urcat echipa pe locul 3, FC Petrolul Ploieşti a avut şansa de a mai urca o treaptă în clasament în ultimul meci al zilei de miercuri. Tot ce aveau nevoie era o victorie în meciul cu Fotbal Club Argeş, însă partida nu a început sub cele mai bune auspicii pentru prahoveni, în condiţiile în care Buhăescu a deschis scorul în minutul 5. Acesta a trimis în plasă un balon respins în faţă de Lungu, după un şut de la 30 de metri al lui Panait.

CLASAMENTUL INTERMEDIAR DUPĂ PRIMELE NOUĂ MECIURI ALE ETAPEI 29

Ploieştenilor le-a revenit zâmbetul pe buze după golul lui Robert Moldoveanu din minutul 11 şi apoi au bifat o bară prin Chindriş (31). Însă Cătălin Barbu a reuşit un gol superb la 11 minute de la reluare şi a adus-o pe Fotbal Club Argeş în avantaj, reuşita purtătorului tricoului cu numărul 23 fiind de ajuns pentru a stabili soarta partidei. Eşecul de ieri a fost primul suferit de FC Petrolul Ploieşti pe teren propriu în actuala ediţie de campionat şi a coborât echipa pe locul 4 în clasament.

Balon de oxigen pentru ACS Poli şi Dacia Unirea

Ultimele două clasate au avut o etapă de vis, atât ACS Poli, cât şi Dacia Unirea câştigând meciurile disputate ieri. Timişorenii au învins pe Metaloglobus printr-un penalty transformat de Bădăuţă, în timp ce brăilenii au trecut cu 3-1 de Energeticianul, într-un meci în care au mai ratat un penalty în prima repriză. Cu acest succes, ACS Poli a urcat pe locul 18, la egalitate de puncte cu Baloteşti, dar cu un golaveraj mai bun.

Aerostar a mai făcut un pas înapoi în tentativa de a se salva de la retrogradare, după 0-2 la Mioveni, în timp ce ASSCS Farul şi ASU Politehnica s-au încurcat reciproc după 1-1 la Constanţa. Meciul de la malul mării a consemnat primul gol al lui Romeo Surdu în tricoul gazdelor, veteranul de 35 de ani înscriind într-un meci de campionat disputat în România după aproape 5 ani şi patru luni.

Într-un alt meci disputat miercuri, AFC UTA Arad şi Pandurii au încheiat la egalitate, scor 3-3, după ce oaspeţii au condus cu 2-0, gazdele au întors la 3-2, iar rezultatul final a fost stabilit cu opt minute înainte de finalul timpului regulamentar.