A opta etapă a eşalonului secund a debutat vineri cu duelul dintre AS FC Universitatea Cluj şi FC Petrolul Ploieşti. A fost primul meci disputat de gruparea clujeană pe stadionul propriu după ce i-a fost redusă sancţiunea primită în urma incidentelor de la meciul tur din cadrul barajului pentru promovarea în Liga 1, disputat contra celor de la AFC Hermannstadt.

Revenirea pe Cluj Arena, după exilul de la Târgu Mureş, a fost de bun augur pentru echipa pregătită de Adrian Falub, clujenii reuşind să câştige la scor meciul cu FC Petrolul Ploieşti, tabela oprindu-se la un neaşteptat 4-0.

Eşecul de vineri seara a fost cel mai drastic suferit de gruparea ploieşteană, de când a promovat în Liga 3 sub numele de ACS Petrolul 52 şi până în prezent, fiind primul meci de campionat în care a primit patru goluri!

Oaspeţii au terminat meciul fără antrenor şi căpitan

Prima repriză a fost una care a aparţinut oaspeţilor, aceştia ratând mai multe ocazii la poarta lui Dur-Bozoancă, mai ales prin nou-venitul Blănaru. Ploieştenii l-au pierdut pe Ţicu după nici zece minute de la start, după o fază în care acesta s-a accidentat la o intrare prin plonjon, locul său fiind luat de Manolache.

Repriza secundă a fost începută de gazde cu dreptul, după ce Gavra a deschis scorul în minutul 51, la primul şut pe poartă al clujenilor. Ultimele 20 de minute au fost de coşmar pentru ploieşteni, care au primit trei goluri.

CLASAMENTUL INTERMEDIAR DUPĂ PRIMUL MECI AL ETAPEI 8

Mai întâi, o intervenţie în careul propriu a lui Marinescu asupra lui Rafa a dus la acordarea unui penalty, transformat de Florescu. La această fază, Petrolul a rămas fără antrenorul principal, Flavius Stoican fiind eliminat în urma protestelor.

Ploieştenii au încercat să mai salveze ceva prin introducerea lui Hamza Younes, însă la două minute după schimbare au rămas cu un om în minus pe teren în urma eliminării căpitanului Laurenţiu Marinescu, pentru cumul de cartonaşe galbene.

Ultimele cinci minute din timpul regulamentar de joc au mai adus două goluri în poarta lui Cezar Lungu, prin Taub şi Burghele.

Iată rezultatele şi programul celei de-a opta etape din noul sezon, cu roşu fiind trecute meciurile televizate:

20.09.2019, ora 18:00
AS FC Universitatea Cluj – FC Petrolul Ploieşti 4-0 (0-0) (foto)
Cristian Gavra (50), George Florescu (75 – pen.), Carol Taub (85), Florin Burghele (90+1)

21.09.2019, ora 11:00