Într-un meci în care nu avea decât varianta victoriei, FC Petrolul Ploieşti a învins pe Energeticianul, evitând să se depărteze periculos de grupul fruntașelor. Chiar dacă are cel mai slab randament dintre grupările cu pretenții la promovare în 2019 (galben-albaștrii au irosit 4 puncte, Clinceniul și Chindia câte 2, Snagov și U Cluj – niciunul, având procentaj maxim, până acum), echipa lui Mugur Cornățeanu a arătat un potential bun pe faza de atac, unde, în prima repriză, putea închide meciul!

Petroliştii au început tare jocul cu Energeticianul, o formaţie care a aliniat mulţi jucători tineri în formula de start, portarul Teodor Axinte (18 ani, împrumutat de la Poli Iași, putând fi considerat cel mai bun fotbalist al oaspeților, fără teama de a greși), fiind supus la un adevărat asediu, acesta opunându-se pe rând la șuturile lui Ştefănescu (minutele 5 și 7). Axinte a parat inclusiv un penalty bătut, în dreapta sa, de către Marinescu (9), lovitura de pedeapsă fiind dictată după ce Daniel Lung a avut o intervenţie în urma căreia i-a spart capul lui Bucşă.

Energeticianul s-a apărat cu toate liniile și Dragu (10) a respins de două ori de pe linia porţii, într-un interval de doar trei secunde, la şuturile lui Puşcaş. Deschiderea scorului a venit firesc, la capătul unui forcing ofensiv constant, Sergiu Arnăutu marcând mult aşteptatul gol după ce a recuperat un balon pierdut de Neacşa la 25 de metri de buturile adverse, a avansat până în marginea careului mare şi a şutat aproape de bara din stânga portarului advers.

Până la pauză au mai fost ceva ocazii, dar Marinescu (31), Ştefănescu (37) sau Moldoveanu (39) au continuat să-l evidenţieze pe Axinte. ”Grădinița” oaspeților a avut șansa de a da o turnură neașteptată și nemeritată partidei, Alexandru Popescu (79) șutând din centrul careului mare, exact pe direcţia lui Cezar Lungu.

“Îndrăzneala” elevilor lui Zima a fost imediat pusă la punct de Robert Moldoveanu, care, după o mare ratare (80), a făcut 2-0 (82), după o pasă excelentă de la Rusu, atacantul împrumutat de la Dinamo reușind să plaseze balonul pe lângă portarul advers.

Prahovenii au rămas pe locul cinci, dar sunt la doar două puncte de locul care duce la baraj şi la trei de ultimul loc promovabil direct.