Penultima partidă din etapa a 23-a le-a adus faţă în faţă pe FC Petrolul Ploieşti şi FC Metaloglobus. Gruparea bucureşteană a fost una dintre cele patru echipe care a reuşit să- învingă în tur pe prahoveni, iar duminică a reuşit un nou rezultat pozitiv, terminând la egalitate pe “Ilie Oană”

Meciul a început de la 0-1, după ce Puşcaş a pasat riscant spre propriul portar, acesta a ezitat şi a scăpat balonul de sub control. Fostul petrolist Claudiu Herea a speculat situaţia şi a împins mingea în poarta gazdelor, deschizând scorul după doar patru minute de joc.

Egalarea a venit destul de repede, după ce Marinescu a transformat un penalty în minutul 12. Tabela a rămas neschimbată până la pauză, însă la reluare ploieştenii au intrat pe teren cu două nume noi. Erorile portarului Brînză i-au adus acestuia schimbarea cu experimentatul Cezar Lungu, însă înlocuirea acestuia – care era unul dintre cei trei jucători U22 ceruţi de regulament – a însemnat şi introducerea lui Şaim Tudor în locul lui Malakyan.

Nici introducerea lui Arnăutu nu a reuşit să schimbe soarta meciului, astfel că prahovenii au pierdut două puncte importante în lupta pentru promovare. După egalul cu Metaloglobus, Petrolul a rămas în afara podiumului, în condiţiile în care Sportul Snagov, Academica şi Chindia au terminat etapa victorioase.