Înaintea meciului cu AFC UTA Arad, AS FC Universitatea Cluj a reuşit un singur succes în deplasare, 3-0 cu ASSCS Farul, în rest suferind trei eşecuri şi remizând de două ori. De partea cealaltă, arădenii nu au fost învinşi pe teren propriu decât de două echipe din Ilfov, Academica Clinceni şi CS Baloteşti, în timp ce Energeticianul a fost singura echipă care le-a mai luat un punct.

În aceste condiţii, rezultatul final al meciului disputat duminică pe stadionul Motorul din Arad a fost o surpriză prin proporţiile scorului, clujenii impunându-se cu 4-0.

Veteranul Giurgiu, revenit în primul 11 după o pauză de două săptămâni, a deschis scorul în minutul 17, pentru ca Alexandru Coman să stabilească scorul pauzei în minutul 38. Repriza secundă a mai adus două goluri în poarta lui Orlic, golgheterul Gavra (62) şi Marius Coman (70) punctând pentru clujeni.

Pentru UTA, eşecul de duminică a fost al doilea de la promovarea în vara lui 2015 în care pierde pe teren propriu la patru goluri diferenţă. Precedentul rezultat de acest gen a fost meciul cu Dacia Unirea din 26 mai anul acesta, în care brăilenii au câştigat cu 5-1.