Trei partide s-au disputat duminică, în epilogul rundei a treia a eşalonului secund, capul de afiş fiind derby-ul de la Cluj-Napoca, acolo unde U a primit vizita singurei nou-promovate cu punctaj maxim după două runde, ACS Energeticianul. Meciul de pe Cluj Arena s-a terminat cu victoria la scor de forfait a gazdelor, pentru care Cristian Gavra (foto, în dreapta) a reuşit o dublă, tabela fiind completată cu numele căpitanului Giurgiu.

După eşecul suferit cu Chindia, Falub a schimbat radical formula de start, astfel că Greu, Cordoş  şi cel mai mic dintre fraţii Twumasi, Kofi (celălalt frate, Kwadwo, evoluează tot în Liga 2, dar la SSC Farul), au fost titulari în premieră, în timp ce fundaşii laterali, Taub şi Căpuşă, au revenit în primul 11, după ce în runda precedentă le-au cedat locurile lui Manu şi Takacs. De partea cealaltă, Cristi Dulca a mers pe aceeaşi formulă din runda precedentă, lista celor 18 de pe foaia de joc fiind aceeaşi în toate meciurile din acest sezon.

O neatenţie în defensiva Energeticianului a făcut ca Gavra (18) să deschidă scorul cu un şut din întoarcere, lăsându-l fără replică pe portarul advers. Scorul primei reprize a fost stabilit cu trei minute înainte de pauză, când Giurgiu a punctat de la marginea careului mic, după o pasă ideală a lui Florescu. După mai puţin de o oră de joc, Gavra (56) a lămurit problema învingătoarei, punând punct debutului perfect de sezon al oaspeţilor.

Duminică aridă pentru oaspeţi, ASU Poli, primul punct din noul sezon

În primul meci al zilei, Fotbal Club Argeş le-a egalat la puncte şi la golaveraj pe Sportul Snagov şi ACS Petrolul 52, toate trei împărţind locul secund cu câte şapte puncte, cinci goluri marcate şi doar unul primit. Argeşenii au trecut cu 2-0 de FC Metaloglobus, prin penalty-ul transformat de Buhăescu în debutul partidei (7) şi golul târziu al rezervei Dorinel Oancea (90+4).

Duminica nu a fost propice oaspeţilor, care nu au reuşit să marcheze nici în ultimul meci al zilei, cel disputat între ASU Poli şi Luceafărul. Pentru timişoreni a fost nu doar primul punct din acest sezon, ci şi prima partidă fără gol primit din acest tur de campionat.