Ultimele trei meciuri ale rundei cu numărul 24 au adus schimbări pe podiumul competiţiei Liga 2 Casa Pariurilor. Academica Clinceni a deschis ziua cu un egal pe teren propriu în faţa celor de la Ripensia, scor 1-1, această remiză fiind prima din acest sezon pentru echipa antrenată de Ilie Poenaru!

A şasea victorie consecutivă a clujenilor i-a urcat pe locul doi

Primii care au avut şansa de a profita de pasul greşit al Academicii au fost cei de la U Cluj, echipa pregătită de Adrian Iencsi şi Bogdan Lobonţ deplasându-se la Sânmartin, pe terenul Luceafărului.

Debutul de meci nu le-a fost favorabil, scorul fiind deschis de gazde, după doar zece minute de joc, prin Vasile Pop. La primul meci ca titular, fostul golgheter al Pandurilor, Pîrvulescu, a restabilit egalitatea pentru clujeni, după doar cinci minute.

Tot el a înscris la jumătatea reprizei secunde, iar Gavra a decis soarta meciului, cu şase minute înainte de final. Pentru AS FC Universitatea Cluj a fost cea de-a şasea victorie consecutivă, în urma ei urcând pe locul secund înaintea ultimului meci al zilei de duminică

Chindia şi Petrolul s-au anulat reciproc şi au rămas în afara podiumului

Ultimul meci al etapei ar fi putut schimba podiumul dacă Chindia sau Petrolul ar fi învins. Însă 90 de minute nu le-au fost de ajuns celor două echipe pentru a înscrie măcar o singură dată. În urma acestui egal alb, atât Chindia, cât şi FC Petrolul au ratat şansa de a urca pe podium şi s-au distanţat de liderul Sportul Snagov la patru, respectiv cinci puncte.