Partea a doua a sezonului în Liga 2 a debutat vineri, 8 aprilie, cu o primă surpriză, liderul play-off-ului seriei I, Rapid Bucureşti, fiind învins pe teren propriu de SC Bacău, scor 1-2. Aceasta a fost singura victorie a oaspeţilor în prima etapă a play-off-ului, în care doar Academica Clinceni a mai reuşit să obţină un punct în deplasare, 1-1 la Călăraşi (foto principal). Dunărea a terminat meciul în zece şi a ratat şansa de a trece pe primul loc în clasament, ajungând pe locul 3, la golaveraj, după Rapid Bucureşti şi Dacia Unirea.

În al treilea meci al seriei I, Dacia Unirea a stabilit scorul play-off-ului, după 4-0 cu Farul, formaţie la care au debutat noile achiziţii Alexandru Ioniţă şi Leonard Manole. Pentru brăileni a fost a doua victorie la rând cu acelaşi scor în 2016 în faţa grupării de la malul mării, după un 4-0 în returul sezonului regular.

3-1 pe linie în play-off-ul seriei a doua

În seria a doua, runda inagurală a competiţiei care le are la start pe primele şase clasate din sezonul regular, s-au consemnat doar victorii ale gazdelor, trei din trei, toate cu acelaşi scor, 3-1. Dacă scorul partidei de la Arad, dintre UTA Bătrâna Doamnă şi FC Braşov a fost stabilit încă din prima repriză, în schimb Gaz Metan şi Chindia au condus cu 1-0 la pauza meciurilor cu CS Mioveni, respectiv FCM Baia Mare. În urma acestor rezultate, Gaz Metan şi Chindia rămân singurele echipe care nu au pierdut niciun meci în 2016.

Pentru târgovişteni (foto, sus), golul primit în partida de sâmbătă a pus capăt unei serii de 688 de minute cu poarta "închisă", interval în care Meilă şi Aioani (acesta din urmă doar pentru un meci) nu au putut fi învinşi. Şi medieşenii au reuşit o performanţă din acest punct de vedere, fiind fără gol primit în deplasare din 5 decembrie anul trecut.

Berceniul a făcut scorul play-out-ului

În zona locurilor 7-12, singura victorie a oaspeţilor a fost consemnată la Pâncota, acolo unde Olimpia a obţinut trei puncte importante prin reuşita lui Buhăescu. Revenirea lui Irimia între buturi a echivalat cu un nou record de vârstă, portarul Şoimilor "îmbunătăţind" cu câteva luni vechiul record, care îi aparţinea tot lui. U Cluj a remizat alb cu Unirea Tărlungeni, în schimb CS Baloteşti şi Rapid CFR Suceava au terminat tot la egalitate, dar cu câte un gol marcat.

La două goluri diferenţă s-au impus Gloria Buzău şi CSM Râmnicu Vâlcea, 4-2, respectiv 2-0, la ultimii consemnându-se atât debutul noului antrenor Adrian Dulcea, cât şi al primului jucător născut în 2001 din istoria Ligii 2, portarul Alexandru Marinoiu (foto, jos). Juniorul vâlcenilor a stabilit şi recordul de cel mai tânăr jucător care a evoluat în acest sezon al eşalonului secund.

Scorul play-out-ului a fost stabilit la Berceni, acolo unde echipa lui Marian Rada a învins cu 5-0 pe Ceahlăul, care a avut pe banca de rezerve doar jucători Under 19, unul fiind născut în 2000. Trei dintre rezerve – Antim, Hebriştean şi Smău – au primit botezul Ligii 2 în repriza secundă, astfel că Ceahlăul a ajuns la 25 de jucători debutanţi în actuala ediţie de campionat.