Prima etapă din 2019 a eşalonului secund s-a terminat duminică cu meciul dintre Pandurii şi Petrolul, câştigat de oaspeţi cu 2-0, oaspeţii marcând ambele goluri în prima repriză, în timp ce gazdele au avut un om în plus timp de o repriză şi au ratat un penalty după pauză.

Etapa a fost deschisă vineri cu meciul dintre Chindia şi Aerostar, câştigat la limită de dâmboviţeni, cu 3-2, după ce au fost conduşi de două ori de băcăuani. Sâmbătă, celelalte echipe din top 5 şi-au respectat blazonul şi au învins pe linie, Sportul şi Academica la limită, iar U Cluj la două goluri diferenţă.

Balint a debutat cu dreptul la Metaloglobus

Cu un nou antrenor pe bancă, în persoana fostului principal al liderului Sportul Snagov, Metaloglobus a dat lovitura în faţa celor de la Fotbal Club Argeş, câştigând cu 1-0. Potecea a marcat singurul gol al meciului, lăsând echipa pregătită de Emil Săndoi la şase puncte de locul 5.

În schimb, CS Mioveni şi UTA Arad au confirmat calculul hârtiei şi şi-au învins adversarele mai slab clasate decât ele, CS Baloteşti şi Dacia Unirea Brăila. Singurul egal al zilei de sâmbătă s-a consemnat la Sânmartin, acolo unde Luceafărul şi ASU Poli nu au reuşit să înscrie deloc.

Ripensia, singura echipă învinsă de două ori de ACS Poli

Derby-ul timişorean al rundei a fost cel dintre ultima clasată, ACS Poli şi Ripensia. Deşi roş-galbenii erau mult mai bine clasaţi şi au dominat în mare parte ostilităţile, gazdele preluate de Valeriu Răchită s-au impus la limită, scor 1-0. Cu cinci străini în primul 11, dintre care trei din Republica Moldova, toţi transferaţi în pauza de iarnă, ACS Poli a reuşit dubla cu Ripensia, formaţia antrenată acum de Alexandru Pelici fiind singura pe care au învins-o de două ori în acest sezon.

Golul lui David Pop a însemnat totodată şi reaprinderea speranţelor pentru gruparea care prin succesul de ieri a părăsit ultima poziţie, făcând rocada cu Dacia Unirea Brăila. Cu 13 puncte, formaţia de pe Strada Renaşterii e acum la 11 puncte de prima poziţie salvatoare, în timp ce „Ripi” a ajuns la doar trei puncte de zona periculoasă.

22.02.2019, ora 14:00
AFC Chindia Târgovişte – CS Aerostar Bacău 3-2 (1-1)

Cristian Cherchez (27 – pen.), Cristian Neguţ (62), Andrei Şerban (81) / Dudu Drugă (6), Cătălin Vraciu (50)

23.02.2019, ora 11:00
CS Luceafărul Oradea – ACS ASU Politehnica Timișoara 0-0

FC Metaloglobus Bucureşti – Fotbal Club Argeş 1-0 (0-0)