Capul de afiş al etapei a 14-a a fost derby-ul primelor două clasate după runda precedentă, Sportul Snagov şi Chindia, meci disputat duminică pe terenul celei de-a doua. Dacă Sportul Snagov ar fi avut nevoie de un rezultat de egalitate pentru a rămâne în fotoliul de lider, în schimb gazdelor le trebuia victoria.

Cu Neguţ într-o formă de zile mari, care a stabilit scorul primei reprize cu o triplă, Chindia a administrat Sportului cel mai drastic eşec din acest sezon, tabela arătând 4-1 după 90 de minute. Florea a marcat la patru minute după reluare, golul de onoare al ilfovenilor fiind reuşit de Huiban în minutul 90.

În urma acestui rezultat, deşi la egalitate de puncte cu Academica Clinceni, Sportul Snagov a coborât pe locul 3, din cauza golaverajului inferior.

Etapa se va încheia luni, cu meciul dintre FC Petrolul Ploieşti şi ASSCS Farul, programat de la ora 18:00. Cu o victorie, prahovenii pot urca pe locul patru în clasament, depăşindu-le pe Fotbal Club Argeş şi AS FC Universitatea Cluj.