Etapa cu numărul 5 a programat sâmbătă patru partide cu începere de la ora 11:00 şi încă una de la ora 13:00, aceasta din urmă fiind şi televizată. Singura victorie a oaspeţilor s-a consemnat la Buzău şi a adus schimbarea liderului.

Cu punctaj maxim după primele patru runde, SCM Gloria Buzău a capotat pe teren propriu în derby-ul etapei, cu ocupanta locului trei în clasament, CS Mioveni. Neînvinşi înaintea acestei etape, argeşenii au dat lovitura pe stadionul Gloria şi au urcat în fotoliul de lider, cu 13 puncte, cu unul mai mult decât învinsa de sâmbătă.

Balint a deschis scorul în minutul 17, iar buzoienii au ratat egalarea după ce golgheterul Valentin Alexandru a trimis în bară de la punctul cu var în minutul 56. În minutele de prelungire, oaspeţii au punctat din nou, de data aceasta prin Măzărache, obţinând victoria cu 2-0.

Mugur Guşatu, antrenor pentru “Băieţii în ghete”

UTA Arad nu a avut emoţii cu Sportul Snagov, după un meci câştigat cu 4-0, care i-a readus pe podium. În schimb, cele două grupări timişorene au terminat la egalitate în meciurile disputate sâmbătă. Pe terenul Dunării din Călăraşi, Ripensia s-a salvat de la înfrângere în primul minut de prelungire, printr-un penalty transformat de Zaluschi.

CLASAMENTUL PROVIZORIU DUPĂ CINCI RUNDE

În schimb, ASU Poli a remizat alb cu ilfovenii de la Concordia Chiajna, iar la finalul partidei a fost anunţată despărţirea de antrenorul principal Cosmin Petruescu. Banca tehnică a timişorenilor a rămas liberă doar câteva ore, noul tehnician al echipei de pe Bega fiind anunţat pe site-ul oficial al clubului. Numele acestuia este Mugur Guşatu, cel care a pregătit-o ultima dată pe ACSO Filiaşi.

U Cluj a pierdut al treilea meci consecutiv, Herea a ajuns la cota 7

Ultimul meci al zilei de sâmbătă a fost cel dintre Metaloglobus şi U Cluj, în care cel mai mare dintre fraţii Herea a fost eroul principal. Căpitanul bucureştenilor a marcat de două ori în poarta adversă, ajutându-şi echipa să obţină toate cele trei puncte puse în joc. Cu golurile de sâmbătă, Ovidiu Herea s-a distanţat în clasamentul golgheterilor, acolo unde este lider cu şapte reuşite.

De partea cealaltă, clujenii au ajuns la trei meciuri pierdute la rând, tot trei fiind şi numărul partidelor consecutive fără gol marcat. Eşecul cu Metaloglobus a consemnat două debuturi în rândul clujenilor, portughezul Tiago Gomes integralist şi juniorul Vomir, intrat în minutele de prelungire.

Iată rezultatele şi programul celei de-a cincea etape din noul sezon, cu roşu fiind trecute meciurile televizate:

31.08.2019, ora 11:00
ACS ASU Politehnica Timişoara – CS Concordia Chiajna 0-0

SCM Gloria Buzău – CS Mioveni 0-2 (0-1)
Valentin Balint (17), Simon Măzărache (90+5)

AFC UTA Arad – CS Sportul Snagov SA 4-0 (3-0)
Diego Lorenzi (2, 21), Cristian Bustea (20), Ciprian Rus (90+1)

AFC Dunărea 2005 Călăraşi – AFC Ripensia Timişoara 1-1 (0-0)